Sněmovna se od úterního dopoledne, kdy schůze začala, nedostala ani po 18 hodinách debaty k hlasování o schválení programu. Zatím jen rozhodla o tom, že bude pandemickou novelu projednávat ve stavu legislativní nouze.
Rozhořčení v řadách SPD vzbudil dnes na ránem ve sněmovně postup předsedajícího Jana Skopečka (ODS), když odebral slovo zákonodárci tohoto opozičního hnutí Oldřichu Černému. Poslanci SPD pokračovali v obstrukci projednávání pandemické novely předkládáním změn programu schůze. Černý v této souvislosti hovořil zhruba hodinu a půl o vládní novele veterinárního zákona, v podstatě četl její důvodovou zprávu. Skopeček poslance několikrát upozornil na to, že neargumentuje, proč chce předlohu na program zařadit. Nakonec jeho vystoupení přerušil.
„Nikdy jsem si nemyslel, že nám budete odebírat slovo. To je od vás velmi demokratické,“ komentoval Skopečkovy kroky předseda poslanců SPD Radim Fiala. Jeho námitku proti postupu předsedajícího sněmovna zamítla. Předseda SPD Tomio Okamura pak opakoval, že pandemický zákon podle něho omezuje svobody občanů, přičemž upozornil na to, že slovo poslanci SPD odebral předsedající za ODS. Z koaličních řad se při Okamurově vystoupení ozývalo bouchání do lavic.
Poslanci SPD celou noc navrhovali, jak by se podle nich měl program schůze doplnit. Koaliční frakce mohou snahy SPD o zařazení nových bodů do programu vetovat, aniž by poslanci o těchto návrzích hlasovali.
Na žádost předsedy poslanců SPD Radima Fialy o hodinovou přestávku reagoval šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný návrhem, aby o ní sněmovna hlasovala. „Nese zjevně obstrukční rysy,“ argumentoval Výborný.
Možnost klubů vzít si přestávky v souhrnné délce až dvě hodiny za jednací den jsou zvyklostí. Předsedající Jan Bartošek (KDU-ČSL) k Výborného návrhu poznamenal, že kontinuita řízení schůze by měla být zachována a změny by mohly nastat jen na základě dohody předsedů poslaneckých klubů. Po jejich poradě Bartošek Fialově žádosti o přestávku vyhověl, hlasovat o ní nenechal.
Přestávka pro klub SPD trvala do 21:50. Další necelou půlhodinu probíhala porada sněmovního grémia, tedy předsednictva a šéfů frakcí.
Jednání sněmovny začalo v 10:30 a pokračuje od 22:30. Bez hodinové přestávky na večerní jednání klubu SPD a následné pauzy na poradu vedení dolní komory a poslaneckých frakcí trvá už přes 11 hodin. Poslanci kvůli obsáhlým projevům zástupců Okamurova hnutí stihli pouze rozhodnout o tom, že pandemickou novelu projednají ve stavu legislativní nouze.
Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie zahájilo ve sněmovně obstrukce, kterými chce zabránit projednání novely pandemického zákona, už po zahájení schůze. Okamura využil svého práva na přednostní vystoupení, ve kterém obvinil vládu Petra Fialy (ODS) mimo jiné z fašizujících tendencí a omezování práv a svobod.
Hnutí už před zahájením schůze oznámilo, že udělá maximum pro to, aby sněmovna novelu nepřijala. Hnutí považuje novelu za protiústavní a kabinet kvůli tomu obviňuje z „totalitních manýr“. „Tato vláda má fašizující tendence, chce ovládnout životy občanů,“ uvedl ve sněmovně Okamura. Pandemický zákon je podle něj „bezprecedentní útok na základní práva a svobody“ a je přijímán nezákonně ve stavu legislativní nouze. Vláda požádala o zrychlené projednání kvůli tomu, že platnost základních částí pandemického zákona o možnosti vydávání protikoronavirových restrikcí končí s posledním únorem.
SPD před týdnem v souladu s jednacím řádem zablokovalo zařazení pandemické novely na program řádné schůze. Vládní koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN kvůli tomu na dnešek svolala mimořádné zasedání. „SPD udělá maximum, aby pandemický zákon nebyl přijat. Je protiústavní a zavádí covidovou diktaturu,“ uvedl Okamura.
Pandemickou novelu označil předseda SPD za legislativní paskvil a pouze jinak pojmenovaný nouzový stav. Ten upravuje zákon o bezpečnosti ČR, který je ústavním předpisem. Okamurovi vadí, že by práva občanů měl místo toho upravovat předpis o síle běžného zákona. „Od toho je tu ústava, aby nemohla být zvůle. Aby nemohla stačit prostá většina hlasů ke schválení toho, aby někdo omezoval ústavní práva a svobody občanů formou běžného zákona,“ doplnil Okamura. Přijetí změn podmínil souhlasem ústavní většiny zákonodárců. Tu podle Okamury v horní parlamentní komoře tvoří dvě třetiny senátorů. Podle ústavy jsou to ale tři pětiny přítomných senátorů.
Fialův kabinet podle Okamury předvádí totalitní manýry a zvůli a měl by skončit. Vládu označil šéf SPD za tu nejhorší, kterou zažil. „Vše se zdražuje, ale jediné priority, které tady vláda za celý leden prosazuje, jsou pandemický zákon a korespondenční hlasování,“ uvedl. Kabinet podle něj nenavrhl nic, co by pomohlo lidem. Podle SPD by měl zrušit plošná protiepidemická opatření včetně testování ve firmách a školách a jednat podle krizového zákona.
Kvůli mnohotematičnosti svého vystoupení byl Okamura vyzván předsedající schůze Věrou Kovářovou (STAN), aby mluvil k věci, tedy ke stavu legislativní nouze. Předseda SPD to odmítl s tím, že se na něj jako na řečníka s přednostním právem tato omezení nevztahují. Okamura, který se v projevu několikrát opakoval s kritikou vlády, se přihlásil i do rozpravy k samotnému pandemickému zákonu. Kromě něj se přihlásil do debaty také předseda poslanců SPD Radim Fiala.