Hnutí SPD neprosadilo, aby sněmovna hlasovala o zrušení nouzového stavu, který od půlnoci ze čtvrtku na pátek vyhlásila končící vláda Andreje Babiše (ANO). Pro návrh Tomia Okamury hlasovalo pouze dvacet poslanců, přidal se Jan Richter z hnutí ANO. Poslanci pokračují v přerušené druhé schůzi sněmovny v novém volebním období. Ve funkcích už potvrdili nové předsedy sněmovních výborů, které jejich členové volili ve středu a ve čtvrtek.
„Navrhnu zrušení nouzového stavu, jelikož opatření lze realizovat bez nouzového stavu na základě zákona o ochraně veřejného zdraví a krizového zákona,“ oznámil ve čtvrtek večer Tomio Okamura. Podle něj vláda nouzový stav v minulosti zneužila pro plošná opatření.
Návrh se SPD prosadit nepodařilo, proti byli i poslanci stran budoucí vládní pětikoalice. Koalice SPOLU a Piráti se Starosty už ve čtvrtek večer avizovali, že budou rozhodnutí Babišovy vlády v zájmu přibrzdění epidemie respektovat.
„Teď bohužel sklízíme dopady toho, že vláda neudělala nutné a námi doporučované kroky na začátku podzimu. Vláda znovu přijímá opatření ve zmatku a nečekaně. Doufáme jen, že nouzový stav není cesta, jak opět rozjet nekontrolované nákupy mimo zákonný rámec. Budeme další kroky vlády bedlivě sledovat,“ informoval expertní tým budoucí vládní koalice.
Dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) postup kabinetu hájil, podle něj se epidemická situace vyvíjí nepříznivě. „Pokud v tuto chvíli neuděláme razantní opatření, situace by mohla být do Vánoc kritická,“ řekl. Pokud by vláda nic neudělala, podle Vojtěcha by reálně hrozilo přetížení nemocnic i jednotek intenzivní péče. „Bez omezení sociálních kontaktů není možné situaci zvládnout,“ dodal Vojtěch.
Poslanci potvrdili předsedy výborů
Poslanci na dnešním jednání potvrdili nově zvolené předsedy sněmovních výborů. Nominanti hnutí ANO jsou podle politických dohod v čele šesti výborů, občanští demokraté vedou tři výbory. Hnutí STAN, KDU-ČSL a SPD mají předsedy vždy dvou výborů. Poslanci TOP 09 vedou tři výbory včetně organizačního, jemuž předsedá Markéta Pekarová Adamová z titulu funkce předsedkyně dolní komory. Piráti, kteří mají čtyři z 200 poslanců, neřídí žádný výbor.
Sněmovna založila pro nynější volební období 18 výborů stejně jako ve volebním období minulém. Předsedkyni mandátového a imunitního výboru Helenu Válkovou (ANO) potvrdila ve funkci už na ustavující schůzi před dvěma týdny.
Poslanci se dnes mají zabývat také volbou členů stálých sněmovních komisí pro kontrolu různých zpravodajských služeb. Nakonec by měli schválit návrh na úhradu volebních nákladů politickým stranám, hnutím nebo koalicím za letošní volby do poslanecké sněmovny.
Stát by měl letos zaplatit podle předběžných výpočtů za hlasy voličů ve sněmovních volbách zhruba 515 milionů korun. Rozdělí si je osm formací, které získaly nad 1,5 procenta hlasů. Částka bude vyšší než před čtyřmi lety. Tehdy to státní pokladnu stálo zhruba 482 milionů korun. Za hlasy letos dostane nejvíce peněz vítězná koalice SPOLU, a to přibližně 149,4 milionu korun. ANO vyinkasuje zhruba 145,8 milionu korun, minule to bylo přes 150 milionů korun.