
Tomio Okamura (SPD) FOTO: ČTK / Ožana Jaroslav
FOTO: ČTK / Ožana Jaroslav

NÁZOR / SPD Tomia Okamury nás obohatilo svými názory na výdaje na obranu. Celkem nepřekvapuje, co si o tom ve straně jednoho muže myslí. S penězi pro armádu se to prý přehání, protože nám nic nehrozí, a už teď utrácíme zbytečně mnoho. Nic nového. Zajímavější je ale způsob, jak SPD argumentuje. Na někoho by to mohlo působit přesvědčivě.
„Co se týká obranných výdajů a velikosti armád v porovnání mezi státy NATO, bez USA a Ruska, tak se ukazuje, že evropské státy NATO mají třikrát větší výdaje na zbrojení (425 mld. dolarů) než Rusko (129 mld. dolarů) a také výrazně, až několikanásobně více, tanků, letadel a vojáků než Rusko. USA vydává na zbrojení dokonce astronomických 968 miliard dolarů, jak uvedla minulý týden ve svém srovnání TV Prima,“ píše SPD na Facebooku.
Pak se ještě dozvíme, že skutečným nebezpečím není Rusko, ale vláda Petra Fialy. „Přesto probíhá hysterické strašení napadením Ruskem a výzvy k navýšení výdajů na zbrojení, a to navíc na dluh. Skutečným nebezpečím pro stabilitu naší země je však pokračování v ekonomické destrukci a v dalším zadlužování ze strany Fialovy vlády.“
Ta čísla v zásadě sedí, i když s těmi násobky to v SPD přehánějí. Kromě toho je třeba údaje o ruském vojenském rozpočtu brát s velkou rezervou. Rusko nejspíš vydává kvůli válce na Ukrajině na zbrojení až dvakrát více peněz, než přiznává. Značná část výdajů je totiž skryta v úvěrech, které si podniky musí brát a banky byly donuceny jim je poskytovat. To je jako časovaná bomba, která jednou vybuchne.
Je tu ještě jeden argument pro zvýšení výdajů na obranu, nejde totiž jen o kvantitu, ale i kvalitu připravenosti a strategické nezávislosti. Vidíme rostoucí ruskou schopnost přizpůsobit se válečné situaci. Putinova armáda je nepochybně vyčerpaná a za poslední tři roky utrpěla velké ztráty. Rusko ale ukázalo schopnost rychle mobilizovat zbrojní výrobu. Zvýšilo produkci tanků a dronů a udržuje dělostřeleckou převahu, a to díky podpoře zemí jako Čína, Írán a Severní Korea.
Pokud se vede spor o to, jestli je na tom Rusko dobře, nebo špatně, odpověď není složitá. Je na tom velmi zle, což je zjevné i z oficiálních údajů (ještě navíc vylepšených) o ekonomice. Diktatura ovšem umožňuje potlačit jen náznak jakéhokoli protestu, ždímat občany a pokračovat ve válce, se kterou by normální země už dávno skončila. (Tedy normální země by ji ani nezačala.)
Evropa má problémy s koordinací téměř tří desítek národních armád a má nedostatky ohledně munice, protivzdušné obrany a schopnosti síly rychle nasadit. I když má NATO celkově více letadel nebo vojáků, tak tyto zdroje nejsou v reálném konfliktu vždy efektivně využitelné. Je tu řada logistických potíží.
Evropa má samozřejmě ekonomické problémy a spoustu z nich si skutečně nezpůsobila sama. Pandemie covidu a ruská invaze na Ukrajinu znamenaly dost velké rány. Představa, že si covid někdo vymyslel, aby zdecimoval lidstvo nebo nechal vydělat farmaceutickým firmám, je zjevný nesmysl, ovšem někdo takovým fantasmagoriím věří. Stejně tak je zábavné tvrdit, že jsou západní vlády válkychtivé a touží boje na Ukrajině protahovat co nejdéle. Poslední tři roky ukázaly, že Západ na něco takového skutečně nebyl připravený. Ruská propaganda je ovšem schopná hlásat vzájemně si odporující tvrzení. Sotva může současně platit, že se NATO připravovalo na přepadení Ruska, a na druhou stranu se posmívat Západu, že je vojensky slabý.
V zásadě jde ale o to, že SPD naše obrana nezajímá. Pokud někdo používá obraty jako „hysterické strašení napadením Ruskem“, zřejmě už zapomněl, nebo dělá, že zapomněl, jak úplně stejně do poslední chvíle mnozí popírali možnost ruského útoku na Ukrajinu. Je možné, že tomu skutečně nevěřili. Pak se ale jedná o fatální selhání úsudku. Proto ani dnes takové „experty“ nemůžeme brát vážně.
Je tady ale stále ještě jedna možnost financování evropské obrany, a tou je zabavení ruské finanční rezervy v západních bankách. Pokud chce SPD skutečně ušetřit prostředky na sociální oblast, měl by Tomio Okamura a jeho souputníci po něčem takovém hlasitě volat. Zatím jsme zažili pouze to, jak šéf SPD hodlal jet osobně do Moskvy, aby domluvil přímý nákup ruského plynu. Že by to znamenalo financovat Putinovo zabíjení na Ukrajině, s tím si hlavu zjevně nelámal.
Oním „skutečným nebezpečím pro stabilitu naší země“ není vláda Petra Fialy, ale Andrej Babiš a jeho bezpáteřní kývalové, rudý blok Kateřiny Konečné a nahnědlý slepenec SPD a tří politických trpaslíků. U některých lidí máme vážné podezření, že jejich způsob obrany vlasti by spočíval v tom, že by vytáhli mávátka, aby mohli pozdravit přijíždějící ruské tanky.