Snad každý obyvatel pražských Holešovic někdy alespoň minul antikvariát Morbido, který už desítky let provozuje Jiří Novák. Už dávno ale neměl dovolenou a musel si najít další práci, protože na nájem ve výši padesát tisíc korun se mu prodejem knih nedaří vydělat. A tak vznikla sbírka na webu Donio, jejímž cílem je tohle jedinečné místo zachránit.
„Od dětství miluje knihy. Po vlastním knihkupectví toužil už jako mladý kluk. Nikdo se proto nedivil, když si hned začátkem devadesátých let otevřel první antikvariát. Nakonec jich měl pět. Jak šel čas, lidé měnili priority. Snižovaly se tržby a zvyšovaly se náklady. Lidé začali šetřit. Nakonec Jiřímu Novákovi zůstal poslední antikvariát v Holešovicích,“ stojí v popisu projektu na sbírkovém webu.
„Začal jsem s podnikáním hned po revoluci. Nejdřív jsem měl jeden antikvariát, pak pět a teď už mám poslední. Po práci chodím na noční směny na Krejcárek, kde pracuji jako recepční. Měsíčně totiž platím nájemné 50 tisíc a bez tohoto příjmu bych antikvariát neudržel. Na knížkách není možné každý měsíc takovou částku vydělat,“ řekl knihkupec webu PrahaIN.cz.
Nejde navíc o jen tak nějaký antikvariát, do kterého přijdete a prohlížíte si knihy podle abecedy. Všechny publikace jsou tu naskládány na sebe a mezi nimi jsou vytvořeny uličky, kterými člověk prochází. Na nic se nesmí volně sahat, aby se knihy nezřítily.
„Podoba mého antikvariátu je morbidní. Proto se moje internetové stránky jmenují Morbido. Pro mnoho lidí je to odstrašující a spousta lidí mi říká, že je to šílené. Že se to takto nedá zvládnout. Druzí lidé mi naopak říkají, že takhle má vypadat správný antikvariát. Obě skupiny mají pravdu,“ říká Novák.
Když se podaří vybrat sto tisíc korun, Jiří Novák je použije na zaplacení energií, na náklady na provoz a svoji odměnu. „A právě proto jsem se rozhodla využít sílu sociálních sítí a platformy Donio, abychom společně podpořili a zachránili na nějaký čas tento příběh a službu, kterou pan Novák nabízí a ulehčili mu v tak náročné situaci,“ vysvětlila zakladatelka projektu.