Konflikt zájmů předsedy vlády Andreje Babiše vzbuzuje značný zájem v rozhodujících strukturách Evropské unie. Je to téma, kterým se již několikrát zabýval Evropský parlament. A nyní se tak stane znovu.
Podle informací deníku FORUM 24 se o tématu bude mluvit na Výboru pro hospodářskou kontrolu, který zasedá 20. a 21. února 2019. Dorazí tam přitom i vysoce postavení členové Evropské komise.
Tuto zprávu deníku FORUM 24 potvrdil vlivný europoslanec z frakce Zelení/FTA Bart Staes, který však zmínil i pochybnosti o politické nezávislosti českých úřadů poté, co proběhla podezřelá reorganizace na Krajském úřadě Středočeského kraje.
Europoslanci totiž už zaznamenali rozhodnutí úřadu v Černošicích, který jasně rozhodl, že Babiš porušuje zákon o střetu zájmů. Staes uznává, že premiér má právo se proti tomuto rozhodnutí odvolat. „Bude však toto další vyšetřování provedeno nestranně a bez politických zásahů vzhledem k tomu, že příslušný odbor neexistuje kvůli reorganizaci úřadu? Tento vývoj nás velmi znepokojuje, protože zpochybňuje schopnost českých orgánů rozhodovat o tomto případu bez politických zásahů a bez vlivu českého předsedy vlády, který je ve střetu zájmů,“ říká Staes.
EU jako bankomat
Další vývoj celého případu v České republice, ale hlavně poslední události, vyvolávají podle poslance Staese pochyby o tom, zda je v zemi stále právní stát. Domnívá se proto, že Evropská komise by tuto okolnost měla vzít v potaz. „Z mého pohledu Babiš zapomíná na velmi důležitou věc: Jako vedoucí politik státu, který je členem Evropské unie, by měl on sám jít příkladem a dodržovat pravidla a nařízení, která zaručují zdravou demokracii a ochranu občanů před zneužíváním moci,“ uvedl pro deník FORUM 24 europoslanec Staes.
Bartu Staesovi vadí, že je stále zjevné, že Babiš využívá Evropskou unii jako „bankomat pro byznys Agrofertu“. „Právě proto budeme ve Výboru pro hospodářskou kontrolu EP debatovat s nevyššími představiteli Evropské komise 20. nebo 21. února,“ avizuje Stease.
Europoslanec je přesvědčen o tom, že o problémech Andreje Babiše se nesmí mlčet. „Protože jednou věcí by si pan Babiš a jeho přátelé, například šéf liberální frakce ALDE Guy Verhofstadt, měli být jisti. Nikdy nebudeme přehlížet takovéto nezodpovědné a zkorumpované politické chování,“ zdůraznil Bart Staes.
Babiš a EU? Není to první problém
Na půdu Evropského parlamentu se jméno Andrej Babiš dostalo již několikrát. V květnu 2017 zde probíhalo jednání o ovlivňování českých médií a na konci téhož roku vydal Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) zprávu, která jasně deklarovala, že byla neoprávněně udělena dotace na Farmu Čapí hnízdo.
Na podzim 2018 proběhla v sídle Evropského parlamentu konference, která se Andreje Babiše a jeho vlivu na média přímo týkala. V prosinci 2018 o Babišovi a jeho konfliktu zájmů jednal na plénu Evropský parlament a došlo i na hlasování, při kterém se 434 europoslanců shodlo na tom, že český předseda vlády je ve střetu zájmů ve věci pobírání evropských dotací pro holding Agrofert. Tato rezoluce zavázala Evropskou komisi, aby hájila finanční zájmy EU a neposkytovala Agrofertu dotace. Jedním z iniciátorů jednání byl právě belgický europoslanec Bart Staes. Celou věc nyní vyšetřuje Evropská komise, v Agrofertu momentálně probíhá audit. Současně úřad v Černošicích rozhodl, že Babiš porušuje zákon o střetu zájmů a udělil mu pokutu 200 tisíc korun. Premiér se odvolal, avšak odbor Krajského úřadu Středočeského kraje, který se měl odvoláním zabývat, kvůli reorganizaci již neexistuje.