Německá televizní a rozhlasová stanice Deutsche Welle (DW) se na svém zpravodajském webu DW.com v článku „Protimigrační premiér a jeho zahraniční pracovníci“ věnuje rozporu mezi politickými postoji a podnikáním Andreje Babiše.
„Český premiér a miliardář Andrej Babiš po léta brojí proti migrantům. V jeho firmách však pracuje mnoho cizinců, kteří do země přicestovali za pochybných okolností,“ začíná obsáhlá reportáž, při níž se novináři setkali s Vietnamcem ze severního Vietnamu, který v roce 2016 pracoval v mirovické provozovně Vodňanské drůbeže.
„Byla to špinavá, dílem krvavá, velmi nehygienická a špatně placená práce,“ popsal šestatřicetiletý muž serveru Deutsche Welle práci na samém začátku porážecí a zpracovatelské linky, do níž denně zavěšoval vždy buď tisíc živých kachen, nebo mrtvých kuřat. Němečtí novináři jeho slova po zhlédnutí tajně pořízených videosekvencí z drůbežárny potvrzují.
Autor reportáže popisuje hned několik rovin problému. Prvním je už způsob, jak se někteří z Vietnamců, ale možná i Mongolů, Rumunů či Ukrajinců – kteří v drůbežárně pracují – do Česka dostali. Prvně zmínění podle několika nezávislých svědectví, která reportér zaznamenal, zaplatili zprostředkovateli 14.000 dolarů (315.000 Kč), aby následně hladce prošli konzulárním oddělením české ambasády ve Vietnamu, v čemž jim měly pomoci i údajně dopředu známé dotazy úředníků.
Na potíže gastarbeiterům zadělávají nejprve samotní zprostředkovatelé příslibem údajně lehké práce v drůbežárně za 1000 dolarů (22.500 Kč) měsíčně. Pravda ovšem není ani jedno. V úvodu zmíněný Vietnamec, s nímž se server DW sešel v malém městě na severovýchodě Čech, vzpomíná, že v roce 2016 u linky vydělával zhruba 14.000 Kč. V prosinci 2018, kdy s pracovníky mluvili němečtí novináři, už v Mirovicích pracovalo jen 16 z původních 40 Vietnamců a za 200 hodin práce měsíčně pobírali zhruba 15.000 korun.
Zvláštní kapitolou jsou podmínky v ubytovně poblíž mirovické drůbežárny. Nevábné stavení pobité dřevotřískou a osazené okny s jednoduchými skly na reportéra působilo „obzvlášť sešlým dojmem“.
Okolnosti, za nichž se cizinci pracující v de facto Babišově drůbežárně dostávají do Česka, stejně jako jejich pracovní podmínky, reportér staví do kontrastu s protimigrační rétorikou českého premiéra, který se i dlouhodobě vyslovuje proti nelegálnímu přistěhovalectví. Pracovní i životní podmínky obyvatel ubytovny za mirovickou drůbežárnou jsou v příkrém rozporu s Babišovými opakovanými ujištěními o tom, jak moc mu leží na srdci dobré pracovní podmínky v jeho provozech.