
Areál Farmy Čapí hnízdo v Olbramovicích FOTO: FB
FOTO: FB

Když v září Městské státní zastupitelství v Praze zveřejnilo rozhodnutí dozorového žalobce Jaroslava Šarocha, kterým zastavil stíhání obviněných v kauze Čapí hnízdo, bylo z větší části začerněné. Nyní byly odtajněny i zakryté části spisu. Pochybnosti o uzavření případu tím nebyly rozptýleny, spíš narůstají.
Zastavení stíhání šesti obviněných v čele s premiérem Babišem, naprosto ojedinělé ve fázi po podání návrhu na obžaloby, provázela řada otazníků. Dosud nebylo srozumitelně vysvětleno, proč dozorový státní zástupce Šaroch změnil právní názor po čtyřech letech vyšetřování. Do poslední chvíle držel policejní verzi, že došlo k porušení zákona, a nic nenasvědčovalo tomu, že rozhodne jinak.
Nejasnosti kolem obratu
Okolnosti obratu v enormně citlivé kauze provázel zmatek. Do médií unikl Šarochův závěr ještě předtím, než ho posvětil jeho nadřízený Martin Erazím. Ten ho podepsal na dovolené, aniž byl schopen náležitě prostudovat vyšetřovací spis, který v kompletní podobě čítá 23 tisíc stran. Oba se dostali do zásadních rozporů se zjištěními evropského úřadu OLAF.
Městské státní zastupitelství následně rozhodnutí dozorového žalobce zcela nestandardně zveřejnilo. Bylo však ze dvou třetin začerněné, což zjitřenou situaci neuklidnilo. V samotném usnesení se navíc objevily vnitřní rozpory, jejichž rozlousknutí podle kritiků tohoto postupu náleželo spíše soudu než státnímu zástupci.
Nyní došlo k dalšímu posunu, když server iROZHLAS získal kompletní znění usnesení. Byly tak odtajněny nové skutečnosti, které rovněž vyžadují náležité vysvětlení.
Babišovo „dítě“
Od počátku existuje vážné podezření, že Andrej Babiš byl do projektu Čapí hnízdo zatažen víc, než navenek přiznává. To nabourává obhajobu, že farma neměla s Agrofertem nic společného. Policisté během vyšetřování mluvili s řadou svědků od manažerů farmy přes úředníky až po odborníky, kteří se na budování areálu podíleli.
Mezi nimi je významná marketingová expertka Tereza Svěráková, kterou Babiš v roce 2013 osobně vyzval ke spolupráci. Provedl ji celým areálem, tehdy ještě formálně vyčleněným z holdingu. „Zdůrazňoval, že projekt je jeho ‚dítě‘ a jde o projekt, ke kterému má největší vztah,“ zmínil Šaroch její slova ve svém usnesení.
Babiš znal podle výpovědi Svěrákové Čapí hnízdo do detailů. Ukazoval jí i centrální vilu uvnitř areálu, o které mluvil jako o svém soukromém sídle. Zadání majitele Agrofertu znělo jasně: Udělat z farmy exkluzivní adresu pro firemní teambuildingy a konference.
Svěráková měla tehdy jinou velkou zakázku, a proto Babišovi doporučila menší kreativní studio. Zavázala se však, že bude na projekt dohlížet. Schvalování veškerých prací bylo podle ní zdlouhavé, protože bývalý manažer farmy František Šlingr vše „přeposílal obviněnému Ing. Babišovi. Až potom, co to on odsouhlasil, byl schvalovací proces uzavřen,“ uvedla expertka do protokolu.
Prezentace v Sokolovně
Do propagace areálu se podle výpovědi Svěrákové zapojovala i Monika Babišová, která viděla veškeré výstupy. „Schvalování prezentací probíhalo v Sokolovně Průhonice (pozn.: součást sídla Agrofertu), kde byla přítomna i obviněná Babišová,“ citoval ji Šaroch.
Svědectví reklamní expertky ve své výpovědi zpochybnil Martin Herodes, bratr Moniky Babišové, na něhož později převedla svůj podíl akcií. Herodes popřel, že by Babiš zasahoval do provozu areálu, a připadá mu nesmyslné, aby si od něj společnost Farma Čapí hnízdo nechávala schvalovat jakékoli návrhy.
Totéž v minulosti odmítl samotný Babiš. „Jde o naprosto nepravdivé a nehorázné tvrzení policie. Žádné osoby jsem ve vztahu k jakékoliv trestné činnosti, natož v souvislosti s Čapím hnízdem, nikdy nenaváděl, neorganizoval ani neřídil,“ tvrdil už před dvěma lety.
Svěráková však na své výpovědi trvá, u výslechu prý jen shrnula fakta. „Rozhodně jsem to nevnímala jako svědectví ve prospěch, nebo neprospěch někoho,“ sdělila portálu iROZHLAS. Tyto vážné svědecké rozpory však Šarocha nezviklaly.
Dokumenty banky HSBC
V médiích už dříve zazněly informace, že rozhodnutí dozorového žalobce ovlivnily zejména výpovědi pracovníků banky HSBC, která půjčila Farmě Čapí hnízdo celkem 455 milionů korun.
Policie zajistila interní bankovní dokumenty, naznačující úzkou propojenost farmy s holdingem Agrofert. Pokud by se tyto informace potvrdily, šlo by zřejmě o klíčový důkaz, že nešlo o malý a střední podnik s nárokem na evropskou dotaci.
V poznámkách bankovního domu bylo podle Šarocha uvedeno, že skutečným vlastníkem luxusní farmy je Andrej Babiš. „V materiálech je rovněž zjednodušený organigram z prosince 2009, v němž je zobrazen obviněný Ing. Babiš jako stoprocentní vlastník společnosti Farma Čapí hnízdo. Stejné schéma je pak z července 2010,“ stojí v usnesení.
V dokumentech bankéřů se také několikrát objevuje informace, že Čapí hnízdo bylo z pohledu Babiše klíčovým projektem. Stejně tak se opakuje informace, že holding Agrofert, který ručil za půjčené peníze, je mateřská společnost Farmy Čapí hnízdo.
„Poskytnutí úvěru by mělo být dostatečně zajištěno aktivy Farmy Čapí hnízdo a zárukou mateřské společnosti Agrofert, neboť hlavním zdrojem příjmů Farmy Čapí hnízdo budou členové skupiny Agrofert,“ je uvedeno v usnesení. To se později potvrdilo fakturací nereálně objemné reklamy dvaceti firem holdingu v celkové výši 272 milionů korun.
Ztráta paměti
Navzdory těmto důkazům Šaroch ve svém rozhodnutí konstatoval, že „i přes tuto jistou logičnost nelze zmíněnou informaci převzít bez dalšího jako důkaz v trestním řízení, i když enormní zájem obviněného Ing. Babiše na výstavbě areálu a na jeho provozování je patrný i z dalších shromážděných důkazů, které svědčí o jeho osobní angažovanosti“.
Čtveřice zaměstnanců banky, kterou se podařilo vyslechnout až koncem loňského roku, ve skutečnosti příliš jasno nevnesla. Z práce pro významného klienta si totiž pamatovali jen málo a rovněž jejich svědectví se lišila. Pravdivost interní komunikace někteří zpochybnili jako „nepřesnou a zavádějící“. Agrofert prý považovali pouze za strategického partnera.
Vedoucí manažer banky Pavel Šlancar ovšem vypověděl, že se za dobu, co pracoval u HSBC, nesetkal s tím, že by údaje zanesené do oficiálních dokumentů „neodpovídaly reálnému stavu“. Přesto Šaroch došel k závěru, že pravdivost bankovních záznamů byla výpověďmi v podstatě vyloučena.
Kdy podepsal Babiš junior?
V usnesení byly zakryty i klíčové okolnosti sporného převodu akcií firmy ZZN Agro Pelhřimov účelově vyčleněné z Agrofertu, aby mohla pod jiným názvem Farma Čapí hnízdo požádat o padesátimilionovou dotaci.
Podle vyšetřovatelů se tato operace nemohla odehrát tak, jako stálo v oficiálních dokumentech. Podle kupní smlouvy získala dvacet akcií Monika Babišová společně s dětmi premiéra z prvního manželství Adrianou Bobekovou a Andrejem Babišem mladším na Silvestra roku 2007.
Jenže Babiš junior byl v té době až do února následujícího roku ve Spojených státech, jak policisté dovozují z bankovních výpisů plateb jeho osobní kartou. Proto není reálné, aby v daný den kupní smlouvu podepsal a převzal akcie. Kontrakt mohl být podle policie antedatován. Šaroch v tom ale problém nevidí.
Babišova syna, žijícího ve švýcarském „exilu“, se navíc dosud nepodařilo vyslechnout. Měl by osvětlit nejen nejasnosti kolem podpisu smlouvy, ale i okolnosti jeho nedobrovolné cesty na Krym v době, kdy mu mělo být sděleno obvinění.
Z těchto důvodů byl jeho případ policií vyčleněn zvlášť a nyní dozorový žalobce Šaroch rozhoduje o tom, že i v jeho případě zastaví trestní stíhání. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem to nepůsobí příliš věrohodně.
Porušil Šaroch zákon?
V odtajněném spisu je celá řada dalších indicií, doplňujících mozaiku dřívějších pochybností kolem zastavení stíhání. V takovém případě, kdy je kauza nejednoznačná, má státní zástupce povinnost podat obžalobu, jinak se dopustí nezákonného postupu.
Situaci může hypoteticky zvrátit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který podrobuje Šarochovo rozhodnutí svému přezkumu. Výsledky mají být známy do Vánoc. Dostane premiér Andrej Babiš pod stromeček definitivní pardon, nebo naopak impuls k zahájení stíhání? Důvodů by se našlo dost pro obě varianty.