Andrej Babiš a jeho hnutí ANO se spíše přizpůsobí Orbánovi než Macronovi, říká pro web EURACTIV zdroj z Evropského parlamentu. ANO podle něj po evropských volbách přinese protibruselské a protiimigrační postoje, podobně jako maďarská strana Fidesz. Posun hnutí ANO doprava je navíc stále více v rozporu s členstvím v liberální frakci europarlamentu Renew Europe a evropskou politickou stranou ALDE.
„(Delegace, pozn. red.) ANO se v příštím Evropském parlamentu bude vymykat běžnému spektru liberálních stran. Spíše se přizpůsobí Orbánovi než Macronovi,“ prohlásil pro web EURACTIV zdroj z Evropského parlamentu. Bývalé vládní hnutí má nyní v Evropském parlamentu šest zástupců, v dalších volbách chce svůj výsledek minimálně vyrovnat, ale myslí si na jeho vylepšení. Noví europoslanci ale podle zdroje obeznámeného s fungováním Evropského parlamentu přinesou protibruselské a protiimigrační postoje, podobně jako maďarská strana Fidesz.
Problém s členstvím v Renew Europe i ALDE
Posun hnutí ANO směrem doprava je navíc podle zdrojů webu EURACTIV stále více v rozporu s jeho spojením s liberální frakcí Renew Europe a evropskou politickou stranou ALDE.
Ty také očekávají, že kampaň před volbami do Evropského parlamentu bude v České republice vyhrocená. Andrej Babiš již nyní zaujímá protiunijní postoj ve snaze přilákat současné voliče SPD. To potvrdil i na mimořádné schůzi poslanecké sněmovny o reformě migračních pravidel Evropské unie. Reformu kritizuje jak hnutí ANO, tak SPD, a tvrdí, že Fialova vláda souhlasila s povinnými kvótami pro relokaci uprchlíků.
„Vyjednali jsme férové společné řešení, o které jsme usilovali a které jsme aktivně prosazovali. Žádné kvóty, ale solidární finanční pomoc nejvíce zatíženým členským zemím, kterou Česko prostřednictvím programů ministerstva vnitra dlouhodobě realizuje,“ tvrdí ale ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který pro reformu na Evropské radě zvedl ruku.
Právě migraci před volbami chce hnutí ANO využít v kampani, jak potvrdil sám Babiš. „Děkujeme za téma pro evropské volby. Já jsem si myslel, že budeme mluvit jenom o Green Dealu, že jste zničili Evropu a ničíte Evropu Green Dealem. Ale vy ji chcete zničit i ilegálními migranty. Takže děkujeme za téma a pojedu to celé evropské volby a celou kampaň,“ prohlásil na mimořádné schůzi poslanecké sněmovny expremiér.
Takové kampaně se účastnit nechceme
Další zdroj blízký dění v Evropském parlamentu webu EURACTIV řekl, že právě takové kampaně se nechtějí účastnit dvě nynější europoslankyně hnutí ANO. Jednou z nich je také jedna z nejvlivnějších žen v Bruselu Dita Charanzová.
Jedním z důvodů, kvůli kterému už nechce kandidovat za hnutí ANO, je prezidentská kampaň Andreje Babiše. „S tím jsem se neztotožnila a neuměla jsem to svým kolegům v Evropském parlamentu vysvětlit,“ řekla Hospodářským novinám. Zároveň měla problém i s jeho nedávným výstupem na konferenci konzervativců v Budapešti.
Charanzová jako zastánkyně liberální politiky a bývalá místopředsedkyně evropských liberálů nechce pokračovat v hnutí, které se podle ní vydává konzervativním, národoveckým směrem. „Tuto politiku já zastávat nebudu,“ prohlásila a dodala, že v současné složité situaci ANO vykresluje Evropskou unii a Brusel jako našeho nepřítele a jako něco, co nám vnucuje styl života.
Ke stejnému kroku se rozhodla i další europoslankyně hnutí ANO Martina Dlabajová. „Rozhodla jsem se, že do dalších voleb na kandidátce ANO už nepůjdu. V Evropském parlamentu strávím celkem deset let a je za mnou vidět kus práce,“ řekla Deníku. Zdroje webu EURACTIV ale jejich rozhodnutí dávají do souvislosti i chystanou kampaní před volbami v roce 2024.
Volby do Evropského parlamentu se konají každých pět let a volí se poměrným systémem. První eurovolby v České republice proběhly krátce po jejím vstupu do Evropské unie v roce 2004. Příští volby do Evropského parlamentu by se v České republice měly konat v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024.
Z celkem 705 křesel v Evropském parlamentu jich českým zástupcům náleží 21. Nejvíce mandátů má po minulých eurovolbách hnutí ANO, ODS zastupují čtyři europoslanci, Piráti a TOP 09 se Starosty mají shodně po třech, po dvou zástupcích mají SPD a lidovci a jednoho europoslance mají komunisté.