Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš často hovoří o tom, že by se Česká republika měla stát z montovny mozkovnou. Není to jen fráze a otřepaná floskule? Ve společném programu koalice Pirátů a Starostů a nezávislých se podrobně popisuje, jak toho chtějí dosáhnout. Jak to přesně myslí a na co konkrétně se chtějí zaměřit? A nakolik to jde dohromady s tím, co ve svém programu navrhuje koalice SPOLU pod vedením předsedy ODS Petra Fialy?
Koalice Pirátské strany a hnutí STAN ve svém programu slibuje konec levné ekonomiky a zdůrazňuje, že chceme-li své mzdy přiblížit Západu, musíme aktualizovat vlastní hospodářství. Už Václav Klaus coby premiér před sněmovními volbami v roce 1996 dával voličům slib, že do roku 2000 přesáhne průměrná mzda 20 tisíc korun. Dopadlo to tak, že nakonec nepřekročila ani 15 tisíc korun a na tuto hranici dokonce nedosáhla ještě ani v roce 2005.
Už o několik let dříve někdejší ředitel Prognostického ústavu a vicepremiér Valtr Komárek tvrdil, že za deset let doženeme Rakousko, a sliboval, že jedna německá marka bude za dvě koruny. Přitom jsme ho nedohnali dodnes, a Německo už vůbec ne. Jak je vidět i z programu zmíněné koalice, západní mzdy jsou pro nás stále důležitým milníkem, který jsme pořád nezdolali a o jehož pokoření hodně stojíme.
Piráti se Starosty poukazují na to, že problémem českého hospodářství není nízká produktivita ve smyslu málo vyrobených aut na zaměstnance, ale to, že české firmy se často uplatňují v činnostech s nízkou marží. Velká otázka samozřejmě je, co se s tím dá dělat z pozice státu a do jaké míry se v tom má stát vůbec angažovat.
Vize koalice, v jejímž čele stojí šéf Pirátů Ivan Bartoš, je následující: „Páteř české ekonomiky bude tvořena inovativními firmami úspěšnými na dalších trzích, čemuž budou odpovídat jejich zisky a mzdy jejich zaměstnanců. Zároveň si ponechají vazbu na svůj region a budou dále přispívat k rozvoji místa, ve kterém vznikly.“
Dlouhodobé naplňování inovační strategie
Podle Pirátské strany a hnutí STAN by stát měl vytvořit podmínky k modernizaci hospodářství. Jde o snížené byrokratické zátěže, podporu zavádění nových technologií či usnadnění zaměstnávání kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí. „Zásadním přispěním státu k modernizaci ekonomiky je dlouhodobě naplňovaná inovační strategie, která by byla schopna koordinovat výzkum a vývoj se snahami českých firem, případně i se strategickými zahraničními investicemi,“ uvádí se v programu koalice.
To zní celkem rozumně a vypadá to, že by se na tom Piráti a Starostové mohli celkem dobře shodnout i s koalicí SPOLU. Samozřejmě, dá se předpokládat, že klíčové bude, aby se stát soustředil především na vytvoření zmíněných podmínek a neměl tendenci celý proces řídit, což by se třeba občanským demokratům asi nelíbilo.
Koalice Pirátů a Starostů zdůrazňuje, že nemůžeme zaručit, aby české firmy byly úspěšné na globálních trzích, ale můžeme vytvořit prostředí, které firmám nebude házet klacky pod nohy a naopak je v podnikání podpoří. Stejně tak odmítá, že by stát měl podporovat určitá odvětví a vytvořit nějaké „národní šampiony“.
„Úspěšné firmy musí vzniknout přirozeně, nikoliv protekcí státu. Vytvářet umělé ekonomické giganty narušuje konkurenční prostředí a takovou politiku zaplatí spotřebitel a daňový poplatník. České firmy umí být úspěšné samy od sebe, je jen potřeba jim nestát v cestě a poskytovat jim měkkou podporu,“ vysvětluje koalice ve svém programu.
Odvětví s vyšší přidanou hodnotou
Z konkrétních opatření, která plánuje, stojí zato vyzdvihnout například to, že chce razantně posílit podnikatelské vzdělání pro žáky středních a vysokých škol s akcentem na umění spolupráce, komunikaci, kreativitu a kritické myšlení. Také hodlá omezit administrativní povinnosti, kterým v současnosti podnikatelé čelí, a zjednodušit a podpořit začátky podnikání.
Dále chce umožnit malým a mladým firmám převádět daňovou ztrátu z výzkumu a vývoje do dalších období i formou slevy na odvodech za zaměstnance. Rovněž by ráda rozvinula systémy podpory vzniku inovativních firem stavějících na veřejném výzkumu. A v neposlední řadě by chtěla pomocí koncepčně řízené vědecké politiky systematicky podpořit výzkum a jeho praktické využití, tak, aby odpovídal globálním trendům, jako jsou například zelená energetika, kyberbezpečnost a kvalita života.
Je pravda, že koalice SPOLU takhle daleko nejde a nějaké podrobně rozpracované vize aktualizace našeho hospodářství nemá. Byť v principu platí, že chce jít velmi podobným směrem. To ostatně také deklaruje ve svém volebním programu.
„Česku ujíždí vlak a prohlubující se krize nás uvrhá do ekonomických problémů. Růst nastartujeme pomocí investic do lidských zdrojů, infrastruktury a digitalizace, abychom podpořili transformaci české ekonomiky s důrazem na odvětví s vyšší přidanou hodnotou. Naši politiku budeme vždy stavět na principu nízkého zdanění práce, které urychlí dohánění západních mezd,“ připomíná koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09.
Nejjednodušší ale samozřejmě bude, když obě koalice v této oblasti začnou společnou řeč hledat tam, kde to pravděpodobně bude nejsnazší, a to je právě snížení byrokratických překážek při podnikání a při rozjíždění vlastního byznysu. Tam lze očekávat, že by se koalice Pirátů a hnutí STAN s koalicí SPOLU měla shodnout bez nejmenších problémů.