Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil po schůzce s novým generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem, že by spojenci měli změnit svůj postoj k ochraně ukrajinského nebe a postupovat i v tomto případě podobně jako na Blízkém východě.
„K ukončení ruského teroru je potřeba větší odhodlání partnerů v našem regionu. Budeme pokračovat v přesvědčování našich spojenců. Ti však ještě nejsou připraveni,“ řekl ukrajinský prezident po vystoupení Marka Rutteho.
Podle Zelenského je v současné době vidět, jak na Blízkém východě lze úspěšně chránit životy civilistů díky jednotě spojenců. „Společné sestřelování íránských raket by se dalo použít i v případě sestřelování ruských raket. Není rozdíl mezi íránskými Šahedy, které spojují ruský a íránský režim,“ pronesl Zelenskyj, který vyjádřil naději, že dojde ke změně postoje NATO v ochotě hájit vzdušný prostor Ukrajiny.
Mark Rutte se této otázce však ve svém vystoupení před novináři vyhnul a na otázku, jaké jsou a budou možnosti sestřelování ruských raket nad Ukrajinou, neodpověděl. Ovšem před návštěvou Kyjeva na schůzce v Polsku upozornil po setkání s polským ministrem zahraničí Radoslawem Sikorskim, že je nutné „posílit ukrajinské systémy protivzdušné obrany a zlepšit logistiku ukrajinských ozbrojených sil“.
Sám Sikorski již v září v rozhovoru pro Financial Times řekl, že Polsko a další země sousedící s Ukrajinou jsou „povinny sestřelit ruské rakety dříve, než vstoupí do jejich vzdušného prostoru“. Následně však polské ministerstvo zahraničí uvedlo, že jde čistě o postoj ministra, nikoliv polské vlády jako celku.
Podobné problémy s ruskými drony hlásilo i Rumunsko, které hodlá projednat změny své legislativy tak, aby jakékoliv drony, které naruší rumunský vzdušný prostor, mohly být okamžitě sestřeleny. Jde o reakci na Šahedy, které již několikrát narušily rumunské hranice, a to i o mnoho kilometrů, navíc některé z nich v Rumunsku i spadly.