Zkušenosti z invaze ruských vojsk chce Ukrajina do budoucna využít k lepší obraně svého území. Velmi by pomohlo například přijetí do Severoatlantické aliance či Evropské unie. Přestože se po začátku konfliktu intenzivně jednalo, aby se okupovaná země mohla co nejrychleji stát členem obou organizací, nyní se podle informací Wall Street Journal situace změnila a chystá se jiná dohoda.
Jak upozorňuje i Institut pro studium války, existuje varianta, na kterou nyní tlačí zástupci některých západních zemí. „Představitelé Velké Británie, Francie a Německa údajně připravují pakt NATO-Ukrajina, který zdaleka nedosahuje ochrany, kterou by Ukrajina získala díky členství v Severoatlantické alianci,“ píše respektovaný americký deník.
Pakt by měl Ukrajině poskytovat dodávky zbraní, munice a nejnovějších technologií, což by mělo okupované zemi zaručit, že bude moci s Ruskem plnohodnotně bojovat. Cílem by mělo být dostatečné vojenské vybavení Ukrajiny, aby byla schopna agresora porážet a donutit Putina zasednout k jednacímu stolu s podmínkami, které by nijak neomezovaly ukrajinskou územní celistvost. Návrh by mohly státy projednat na summitu NATO v červenci. Podle zdrojů by v rámci dohody mohla Británie poskytnout Ukrajině bojové letouny.
Právě mírová jednání jsou ovšem často zmiňována jako potenciální chybné rozhodnutí ukrajinské strany. Mnoho odborníků totiž varuje, že by ruský prezident takovou chvíli využil k doplnění zásob pro okupační vojska, zřejmě by došlo i dalšímu přesunu dalších ozbrojenců na Ukrajinu. Ani Joe Biden při svém nedávném projevu mírová jednání nezmínil, což de facto znamená, že Spojené státy americké s ničím podobným v dohledné době nepočítají.
Ukrajina dlouhodobě usiluje o plné členství v NATO a žádost o přijetí už podala. „Omezenější dohoda může být krokem správným směrem, pokud bude součástí procesu, který jednou v budoucnosti vyvrcholí členstvím,“ uvedl náměstek ukrajinského ministra zahraničí Andrij Melnyk. Ukrajina ale trvá na tom, že takový krok nesmí vyloučit vstup Ukrajiny do NATO v budoucnosti.