Spojené státy věří, že objekty, které byly v pátek a v sobotu sestřeleny nad severoamerickým vzdušným prostorem, byly balony, informuje televize BBC. Peking podle předsedy senátní většiny Chucka Schumera používá skupinu balonů, které pravděpodobně proletěly celý svět.
Washington je v pohotovosti od chvíle, kdy jeho armáda na začátku února zničila podezřelý čínský špionážní balon. V pátek a v sobotu Spojené státy a Kanada sestřelily další dva objekty. Podle mluvčího amerického ministerstva obrany se poslední dva objekty příliš nepodobaly původnímu balonu a byly mnohem menší.
I když Schumer konkrétně neřekl, že poslední dva objekty byly čínské, v neděli pro televizi ABC uvedl, že Peking používá skupinu balonů, které pravděpodobně proletěly celý svět, píše britská BBC.
Kanadský premiér Justin Trudeau potvrdil, že poslední objekt byl sestřelen v sobotu nad Yukonem na severozápadě Kanady. Ke sledování objektu, který podle Trudeaua narušil kanadský vzdušný prostor, byla nasazena kanadská i americká letadla. Objekt byl sestřelen americkou stíhačkou F-22.
Schumer, kterého o celé záležitosti informoval poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan, uvedl, že podezřelé balony byly v provozu již několik let a že by kongres měl zjistit, proč Spojeným státům trvalo tak dlouho, než byly zničeny. „Podstatné je, že ještě před několika měsíci jsme o těchto balonech nevěděli – naše zpravodajské služby a naše armáda o nich nevěděly,“ prohlásil.
Podle Schumera byl Peking sestřelením objektů ponížen. „Myslím, že Číňané byli přistiženi při lži a je to pro ně skutečný krok zpět,“ doplnil. „Nesledují jen Spojené státy, je to skupina balonů. Pravděpodobně byly po celém světě,“ uvedl.
Čína na Schumerovy komentáře zatím nereagovala. Popřela ale, že by první podezřelý balon, který poprvé vstoupil do vzdušného prostoru USA 28. ledna, byl použit ke špionážním účelům, a dodala, že šlo o meteorologické zařízení, které se dostalo tam, kam nemělo.