Spojené státy odmítly požadavek Ruska na vyloučení Ukrajiny z NATO a varovaly, že by Rusko mohlo svého souseda napadnout. Ministr zahraničí Antony Blinken dal Rusku formální odpověď na jeho požadavky na řešení ukrajinské krize.
BBC.com ve své zprávě uvádí, že Blinken neposkytl žádné ústupky, ale uvedl, že Rusku nabízí „seriózní diplomatickou cestu vpřed, pokud si ji Rusko zvolí“.
„Odpověď je reakcí na písemný seznam ruských obav ohledně rozšiřování vojenské aliance NATO a souvisejících bezpečnostních otázek. Moskva požaduje, aby NATO vyloučilo možnost, že by Ukrajina a další země někdy do aliance vstoupily. Kreml zvyšuje napětí tím, že v posledních týdnech Rusko shromažďuje na hranicích s Ukrajinou velké množství vojáků. Západní země to považují za možnou přípravu na invazi, což Rusko popírá,“ píše BBC.
Ministr Blinken uvedl, že USA v odpovědi jasně vyjádřily své „základní zásady“, včetně suverenity Ukrajiny a jejího práva rozhodnout se, zda bude součástí bezpečnostních aliancí, jako je NATO.
„Nemělo by být pochyb o vážnosti našich záměrů, pokud jde o diplomacii, a my jednáme stejně soustředěně a důrazně, abychom posílili obranu Ukrajiny a připravili rychlou a jednotnou odpověď na další ruskou agresi,“ řekl.
„Záleží na Rusku, jak se rozhodne reagovat,“ dodal. „My jsme připraveni v každém případě.“
Ministr zahraničí uvedl, že USA tento týden poslaly tři zásilky vojenské „pomoci“ – včetně raket Javelin a protipancéřových zbraní spolu se stovkami tun munice a vybavení.
Blinken také popírá, že by existovala nějaká roztržka nebo rozdílnost názorů mezi USA a jejich evropskými spojenci. NATO podle něj připravilo svůj vlastní soubor návrhů, který „plně posiluje ten náš a naopak“.
„Diplomacie má nejlepší šanci na úspěch, pokud poskytneme prostor pro důvěrné rozhovory,“ řekl ministr zahraničí.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že dokument aliance byl také doručen do Moskvy, a přestože je ochoten vyslechnout obavy Ruska, všechny státy mají právo zvolit si vlastní bezpečnostní uspořádání.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov však již dříve ve středu na dotaz ohledně posílení přítomnosti NATO v blízkosti ruských hranic uvedl, že Stoltenberg „ztratil kontakt s realitou“.
„Víte, už dávno jsem přestal vnímat jeho výroky,“ řekl Lavrov novinářům v ruském parlamentu.
Agentura TASS cituje k tématu bývalého ruského prezidenta a premiéra Dmitrije Medveděva: „‚Nejde však jen o nerozšiřování NATO, nicméně je to velmi důležité. Domnívám se, že se jedná o poskytnutí dalších záruk,‘ uvedl Medveděv v rozhovoru s ruskými médii včetně agentury TASS. Podle něj mohou být útočné zbraně a rakety rozmístěny na území Ukrajiny i kterékoli jiné země na základě dvoustranných dohod.
‚Později se dá předpokládat, že se řekne ‚ne-ne‘ nejsme NATO a že je to na základě dohody mezi Spojenými státy a Ukrajinou, Británií a Ukrajinou, nemá to nic společného s NATO a jde o naše dvoustranné vztahy. Pro nás je to však jedno,‘ prohlásil Medveděv.“