Spojené státy začaly vytvářet „armádu svobodné Sýrie“, která zahrnuje i teroristy, aby ji použily proti legitimnímu režimu v Damašku, prohlásil ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na úvod schůzky se svými protějšky z Íránu, Sýrie a Turecka v Moskvě. Rusko je nejbližším spojencem režimu syrského prezidenta Bašára Asada a ruský vojenský zásah v Sýrii z roku 2015 vedl ke zvratu v syrské občanské válce.
„USA se už nespokojují s podporou samozvaných kurdských oblastí a s pumpováním zbraní do nezákonných ozbrojených uskupení, které vytvořili. Američané podle našich údajů přistoupili u syrské Rakky k vytvoření tzv. armády svobodné Sýrie s účastí zástupců místních arabských kmenů, válečníků Islámského státu a dalších teroristických organizací. Cíl je jasný: použít tyto bojovníky proti legitimním úřadům v Sýrii a k destabilizaci situace v zemi,“ řekl Lavrov podle agentury TASS. Důkazy pro svoje tvrzení ministr nepředložil.
V Moskvě se ve středu poprvé od vypuknutí války v Sýrii oficiálně setkávají ministři zahraničí Turecka a Sýrie Mevlüt Çavuşoglu a Fajsal Mikdád. Na jednání byl pozván také íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján.
Z dalších bodů na pořadu jednání o urovnání syrského konfliktu Lavrov zdůraznil význam obnovení dopravního spojení a obchodní a hospodářské spolupráce mezi Sýrií a Tureckem, přerušených po vypuknutí občanské války v Sýrii v roce 2011. Kvůli válce Turecko zaplavila vlna syrských uprchlíků a následovalo přerušení diplomatických vztahů.