Spojené státy americké plánují Ukrajině dodat další kazetovou munici. Deníku The New York Times to řekly tři na sobě nezávislé zdroje. Kazetovou munici na Ukrajině používá jak Rusko, tak Ukrajina, i když se více než 120 zemí včetně České republiky zavázalo, že tyto zbraně nebudou dále vyrábět, skladovat, přesouvat ani používat. Ani jedna strana konfliktu mezi nimi ale není. Počet lidí zabitých nebo zraněných kazetovou municí se v loňském roce celosvětově zvýšil osmkrát na více než tisíc.
Jeden ze zdrojů řekl americkému deníku The New York Times, že kazetová munice je klíčem k zachování dynamiky, které ukrajinské ozbrojené síly nedávno dosáhly během protiofenzívy na jihu země. Západní představitelé a experti se shodují, že kazetová munice je nejúčinnější proti vojskům a kolonám techniky soustředěným v otevřených oblastech.
Očekává se také, že poptávka po munici na Ukrajině bude stoupat, protože některé jednotky stále více spoléhají na těžké dělostřelectvo, aby připravily půdu pro ofenzivu pěchoty.
Poslední dodávka kazetové munice pro Ukrajinu od Spojených států byla oznámena na začátku července. V rámci balíku vojenské pomoci v hodnotě 800 milionů dolarů (asi 17,4 miliardy korun) ukrajinské síly získaly nejen tento typ munice, ale například i dělostřelecké granáty ráže 105 milimetrů a 155 milimetrů, desítky bojových vozidel pěchoty, protitankové střely Javelin nebo munice do systému HIMARS.
Počet lidí zabitých nebo zraněných kazetovou municí se v loňském roce celosvětově zvýšil osmkrát na více než tisíc. Stalo se tak především v důsledku války na Ukrajině, kde tuto zbraň dosud používalo především Rusko. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na zprávu skupiny, která vede kampaň za zákaz kazetové munice.
Kazetová munice vybuchne ve vzduchu nad svým cílem a vypustí desítky menších bomb, které se rozprostřou po libovolně velké oblasti, nejvíce až jako několik fotbalových hřišť. Menší bomby explodují na kovové šrapnely, které mohou trhat končetiny nebo způsobit jiné smrtící zranění. Jelikož některé z těchto menších náloží mohou být vadné a nemusejí vybouchnout ihned, obzvláště rizikovými jsou pak pro děti, které na ně mohou narazit i léta po skončení konfliktu a vzít je do rukou.
Úmluvu zakazující převoz a výrobu kazetové munice podepsalo od roku 2008 přes 120 zemí, nikoliv však Spojené státy, Rusko nebo Ukrajina.
Zpráva skupiny Cluster Munition Coalition uvádí, že z 1172 obětí kazetové munice v loňském roce zemřelo 353 lidí, z toho více než 300 na Ukrajině. Je to nejvíce od doby, kdy skupina před 14 lety začala sestavovat své výroční zprávy. Zpráva také uvádí, že téměř všechny oběti byli civilisté a tři čtvrtiny z nich byly děti, které často lákají ke hře nevybuchlé bomby, někdy připomínající lesklé koule nebo baterie.