Nečekaný návrh předložily Rusku Spojené státy. Podle agentury Bloomberg je Bidenova administrativa ochotná s tou Putinovou jednat o možnosti ověření dostupnosti střel Tomahawk na základnách NATO v Polsku a Bulharsku. Na oplátku by ovšem Moskva musela stejné informace poskytnou ohledně některých svých základen. Důvěryhodnost těchto informací má potvrzovat zpráva, kterou publikoval španělský deník El País.
Podle listu však Američané odmítli hlavní body, které Rusko pro vzájemnou dohodu bralo jako podstatné. Tedy především požadavek, aby se Ukrajina nikdy nestala součástí NATO. To však zástupci vyjednávacích týmů prezentovali již v předešlých dnech. To však zřejmě není důvodem, aby se obě strany nedokázaly dohodnou na jiných tématech, například na odzbrojení v některých částech Evropy.
Jak tvrdí Bloomberg, Spojené státy chtějí především Rusko uklidnit a dát najevo, že odpalovací zařízení v Bulharsku a Polsku nebudou použita proti východní velmoci. Zároveň ovšem agentura připomíná, že oba evropské státy by s americkým návrhem musely souhlasit. Debata však vzniká hlavně nad tím, zda budou Rusové ochotni být sdílní v ohledu na své vojenské aktivity.
Proč se USA rozhodlo řešit právě Tomahawky? Objevily se totiž spekulace, že by NATO ve spolupráci se Spojenými státy mohlo použít tyto střely k útoku na Rusko, třeba v momentě, kdy by došlo k invazi na Ukrajinu. K odpálení by mohly posloužit systémy protiraketové obrany Aegis Ashore, které například v Polsku slouží k obraně země.
Zvyšování transparentnosti bylo i jedním z témat, o nichž před časem hovořil americký ministr zahraničí Antony Blinken. K reakci Spojených státu na ruské požadavky se připojilo i NATO. To sice své požadavky s USA konzultovalo, v některých bodech se ovšem oba dokumenty liší. „Hlavním rozdílem mezi dvěma texty je to, že Washington je připraven diskutovat o konceptu ‚nerozdělitelnosti bezpečnosti‘, který OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) schválila na summitu v kazachstánském Nur-Sultanu v roce 2010,“ píše španělský deník El País.