
Heorhij Tychij FOTO: Ministerstvo zahraničí Ukrajiny / se souhlasem
FOTO: Ministerstvo zahraničí Ukrajiny / se souhlasem

Na vystoupení zástupce ruského ministra zahraničí Alexandra Gruška, který požadoval, aby NATO zrušilo garantování vstupu do aliance pro Ukrajinu, odpověděl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí. Podle něj je architektura evropské bezpečnosti postavena právě na obraně proti agresivnímu Rusku.
„A jéje, spojenec Severní Koreje dává NATO ultimáta. To je ale blbost,“ zareagoval na Gruškův požadavek, aby NATO Ukrajině zrušilo svůj slib ohledně vstupu do aliance, mluvčí ministerstva zahraničí Heorhij Tychij.
Zástupce šéfa ruského ministerstva zahraničí Alexandr Gruško totiž prohlásil, že klíčovým prvkem pro ukončení rusko-ukrajinské války je zrušení slibu o budoucím přistoupení Ukrajiny do NATO, který byl přijat na summitu v Bukurešti již v roce 2008.
„Pro nás je to jeden z klíčových prvků možné dohody o konfliktu na Ukrajině, je to prvek související s odstraněním základních příčin tohoto konfliktu. A budeme usilovat nejen o neprůstřelné záruky mezinárodního práva, které vylučovalo členství Ukrajiny v NATO v jakékoli formě, ale budeme také trvat na tom, aby se to stalo i politikou samotné aliance,“ prohlásil náměstek ministra zahraničí Alexandr Gruško.
Gruško také zdůraznil, že potenciální členství Ukrajiny v NATO vylučuje „dosažení míru na Ukrajině a v širším smyslu vytvoření alespoň nějakého druhu bezpečnostní architektury“.
Podle jeho slov bylo rozhodnutí bukurešťského summitu NATO, který potvrdil záměr aliance přijmout Ukrajinu a Gruzii na nejvyšší úrovni, katastrofální pro evropskou bezpečnost. „Nezrušení této formulace vytvoří nejednoznačnost, která je pro nás naprosto nepřijatelná, když mluvíme o potřebě dosáhnout životaschopného, udržitelného, vskutku železobetonového urovnání konfliktu na Ukrajině a kolem ní,“ řekl Gruško.
Podle mluvčího ukrajinského ministerstva zahraničí se Ruska nikdo v této věci „na nic neptal“. „Rusko vede v Evropě útočnou válku. Jeho okupační síly jsou na Ukrajině a v dalších evropských zemích. Architektura evropské bezpečnosti je postavena na obraně právě proti Rusku,“ zdůraznil Tychij, proč Ukrajina o členství v Severoatlantické alianci tak stojí.
V roce 2008 na summitu NATO v Bukurešti byl sice Gruzii i Ukrajině zamítnut plán pro členství v alianci, ale zároveň vydalo NATO prohlášení, v němž je jasně deklarováno, že se obě země členy aliance v budoucnu stanou. „Dnes jsme se dohodli, že tyto země se stanou členy NATO. Obě země cenným způsobem přispěly k operacím aliance,“ zaznívá v bodě 23 schválené deklarace.
V lednovém rozhovoru pro Ukrajinskou pravdu řekl ministr zahraničních věcí Andrii Sybiha, že Ukrajina rozhodně členství v NATO neodmítne, ale žádné jiné řešení v podobě „náhradního členství“ nepřijme. Chce být plnohodnotným členem Severoatlantické aliance.