Spokojenost s politickou situací v ČR klesla letos v září podle průzkumu agentury Kantar CZ na 21 procent. V únoru a v dubnu byla se situací spokojená zhruba třetina obyvatel. Aktuálně se snížila na úroveň z loňského srpna na začátku energetické krize nebo z předvolebního září roku 2021. Výsledky průzkumu v neděli Česká televize zveřejnila v pořadu Otázky Václava Moravce.
Polovina obyvatel (53 procent) má podle průzkumu za to, že jejich ekonomická situace bude v příštím roce stejná jako letos, 35 procent obyvatel očekává její zhoršení. Důvodem je vysoká inflace a životní náklady včetně výdajů na bydlení a energie. Zlepšení ekonomické situace podle analytičky agentury Kantar Nikoly Kopáčové očekávají lidé do 44 let a s vyšším vzděláním, zhoršení se obávají senioři a ekonomicky neaktivní.
Třetina obyvatel (34 procent) podle průzkumu musela výrazně omezit kvůli energetické krizi spotřebu elektřiny a plynu, 37 procent „do jisté míry“. Dalších 13 procent spotřebu energií omezila zpočátku, 16 procent vůbec. Omezení postihlo seniory a lidi z obcí do 5000 obyvatel, uvedla analytička.
Zvýšit by se mohly podle kritiků také náklady na teplo kvůli návrhu ministerstva průmyslu a obchodu, aby vláda zrušila své loňské usnesení o podpoře modernizace tepláren ve výši 17 miliard korun z důvodu nedostatku peněz v rozpočtu. Kabinet má o něm rozhodovat ve středu. Vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš v pořadu výsledek projednání nechtěl předjímat. Podotkl, že vláda kvůli cenám energií letos vydala 112 miliard korun a peníze na modernizace by mohla použít příští rok v modernizačním fondu.
Průzkum se uskutečnil ve dnech 11. až 29. září, zúčastnilo se ho na 1200 dotazovaných.