Aniž by si toho někdo všiml, v kyrgizstánském Biškeku proběhlo 16. září setkání zástupců Společenství nezávislých států, jakéhosi pozůstalého po Sovětském svazu. V článku na serveru Window on Eurasia to připomíná komentátor Paul Goble.
Společenství nezávislých států vzniklo v prosinci 1991 po rozpadu Sovětského svazu, kterému první a poslední prezident SSSR Michail Gorbačov, oslabený v posledku pokusem o puč v srpnu 1991, nedokázal zabránit. Boris Jelcin a prezidenti svazových republik se Gorbačova zbavili tím, že mu zrušili stát. Byl to také poměrně sametový rozvod. Všelijací místní satrapové, předtím tajemníci místních komunistických stran, pak najednou velcí národovci, kteří komunismus rychle a tiše opustili, si založili svá vlastní léna. V některých se o demokracii nedá vůbec mluvit, jako ostatně dnes i v Rusku samotném. SNS tu ale zůstalo. Teď mělo své zasedání v Biškeku.
Nyní, po summitu SNS v Biškeku, je jasné, že ti, kteří to tehdy označovali za rozvod, měli pravdu. Jenom sedm z 11 zbývajících států – členů – bylo zastoupeno hlavami protože i Vladimir Putin uznal, že SNS prošlo „měkkou a postupnou suverenizací“ svých členů.
Alena Sivkova z moskevských Life News, nazvala svoji zprávu o summitu v Biškeku „Společenství nezávislých států: pacient je živý – nebo mrtvý?“ Poukazuje na to, že SNS oslaví své 25. výročí letos v prosinci, ale že nežije tím způsobem, aby naplnilo někdejší očekávání, že bude základem nové a více prosperující unie namísto SSSR. Namísto toho se stalo prodejnou projevů představitelů členských zemí. kteří nakonec ignorují svá vlastní rozhodnutí, protože sledují především své národní zájmy.
Moskva oceňuje SNS, ale činí tak proto, že má větší členství, než kterýkoli z ostatních subjektů. Ruský stát byl schopen vytvořit na území toho, co bylo kdysi Sovětský svaz, celní unii, euroasijskou ekonomickou unii a Šanghajskou organizaci pro spolupráci.
„Je třeba přiznat,“ říká Sivkovová, „že SNS v současné době není stát nebo více či méně systematizovaná formace superstátu typu EU“ a že „pro mladou generaci současné Společenství nezávislých států je organizace, o které moc nevědí a která zapáchá minulostí.“ Nicméně jako klub prezidentů bývalých sovětských republik přežívá a může to trvat ještě dlouhou dobu, byť počet členů se může ještě zmenšovat. Ve skutečnosti summit v Biškeku nevelký význam spolku spíše potvrzuje. Rozhodl se nenavýšit výdaje na své orgány, takže ty budou spíše menší a méně aktivní.
Rusko v současné době poskytuje 70 procent finančních prostředků pro organizaci, která nyní a příští rok spotřebuje kolem 800 milionů rublů (13 milionů dolarů).
To je dost na přežití a příliš málo na to, aby se přeměnila v to, co v její rané fázi její zastánci chtěli. Svět už je stejně někde úplně jinde.