Přestože zaměstnávají handicapované, ministerstvo práce a sociálních věcí měří každému jinak. Zatímco některým podmínku o bezdlužnosti promine, u jiných je nekompromisní. Dvojí metr ministerstva odhalila redakce portálu iRozhlas.cz. Šéfka resortu Jana Maláčová (ČSSD) však tvrdí, že jí to v některých případech nedovoluje zákon.
Redakce analyzovala desítky žádostí o prominutí splnění podmínky bezdlužnosti. Jednu z nich zaslal před pěti lety například majitel firmy Áuris Petr Horký, píše iRozhlas.cz. „Byl jsem nemocný, pak byla nemocná i moje účetní,“ vysvětluje. Firmě tak hrozilo, že přijde o desetitisícové dotace na zaměstnance s postižením. „Požádal jsem o prominutí u ministerstva, které nám obratem vyhovělo. Asi za měsíc to zpracovali a bylo po všem,“ vzpomíná na rychlé vyřešení situace.
Úplně jiná byla situace v případě organizace Amerfo z Brna. Té ministerstvo práce loni na podzim stoplo příspěvky na mzdy poté, co externí účetní firma kvůli operaci majitele dodala podklady pro výplatu mezd se zpožděním. Kvůli tomu se spolek opozdil také s platbou sociálního a zdravotního pojištění. I přesto, že chybu okamžitě napravili, resort jeho žádost o prominutí bezdlužnosti zamítl.
„Projevilo se to na zdraví některých duševně nemocných zaměstnanců. Pokud máte práci a najednou vám řeknou, že o ni možná přijdete, tak to neudělá dobře,“ řekl šéf spolku Pavel Paleček. Amerfo navíc muselo uzavřít část svého provozu. Před úplným koncem organizaci nakonec zachránilo město a kraj. V podobné situaci se ocitlo i jisté severomoravské družstvo. Ani jeho žádosti ministerstvo nevyhovělo.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová tvrdí, že ji tato situace velmi mrzí. „Musíme skutečně postupovat podle zákona ke všem stejně,“ prohlásila v pořadu Reportéři ČT. „My jsme se snažili opravdu nějakým způsobem vyjít vstříc, ale skutečně to není možné. Bylo by to diskriminační ke všem ostatním,“ doplnila s tím, že ministerstvo musí úplně ve všech případech postupovat podle zákona a musí úplně ve všech případech postupovat ke všem stejně.
Jiný případ z loňského dubna ale ukazuje, že pro prominutí pozdní platby daně z přidané hodnoty stačilo vysvětlení, že se tak stalo v důsledku náročného období na konci kalendářního roku, na které rovněž připadají vánoční svátky.
Proč některým ministerstvo pozdní platby prominulo a jiným nikoli, zůstává záhadou. V případě spolku Amerfo resort pouze uvedl, že se organizaci nepodařilo uvést žádný vážný důvod, pro který nemohlo být zabráněno administrativnímu pochybení, jež způsobilo nesplnění podmínky bezdlužnosti.