Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei nezískal v Česku od (NBÚ) bezpečnostní prověrku. Firma to potvrdila Deníku N. V roce 2018 před používáním softwaru i hardwaru od Huawei varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). To ale nijak nebránilo Hradu, aby se společností uzavřel smlouvu o propagaci Huawei a nechal si dodávat její zařízení.
Podle Deníku N „Huawei nedávno sama požádala, aby byl proces udělení prověrky zastaven, protože se pro ní nevyvíjel příznivě. ‚Společnost Huawei nyní zvažuje různé scénáře, které jsou založené na našich obchodních potřebách,‘ uvedl mluvčí firmy Tomáš Kolder. Deník N uvedl, že Huawei žádala o prověrku na stupeň tajné. Bezpečnostní prověrka je pro soukromé společnosti podmínkou k účasti ve vybraných státní tendrech. NBÚ záležitost nekomentoval“ (ČTK).
Letos v dubnu senát požádal vládu, aby vyjasnila svoji pozici k otázce zapojení čínských firem Huawei a ZTE do zavádění komunikačních sítí 5G v tuzemsku. Důvodem bylo právě varování Národního bezpečnostní úřadu. Varování se týkalo systémů zařazených do kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů. Huawei se brání a tvrdí, že pro varování neexistují důkazy.
Tohle všechno nijak nebránilo Hradu, aby s Huawei uzavřel smlouvu o propagaci společnosti. Za to dostal telefony a další zařízení v hodnotě půl milionu korun ročně. Psali jsme tu o tom už v lednu 2019. První smlouvu uzavřel Pražský hrad v roce 2014, i když už byl prezident Miloš Zeman seznámen s rizikem, které pro Českou republiku Huawei představuje. BIS totiž před společností varovala už v roce 2013. Problémy měla Huawei v dalších zemích, především ve Spojených státech.
Lze si přečíst dokument – smlouvu i s dodatky. Dokumenty přesně popisují smlouvu mezi společností Huawei a Pražským hradem. Je tam popsáno, že Huawei měla nárok na čestné vstupenky na akce Hradu, mohla v prostorách sídla prezidentů každoročně pořádat konferenci, Hrad měl uvádět jeho logo na různých materiálech. Výměnou za to dala společnost, o které tajné služby hovoří jako o bezpečnostně rizikové, telefony a další zařízení v hodnotě půl milionu korun ročně. Dočteme se tam také: „V Článku 4. Práva a povinnosti Partnera se doplňuje odst. 4.2. Smlouvy o následující ustanovení: ‚Partner se zavazuje za provedení propagace a poskytnutí služeb dle této smlouvy Správou poskytnout Správě pro roky 2018 a 2019 mobilní zařízení či jiná zařízení a produkty Huawei pro podnikové zákazníky, např. mobilní zařízení, servery, úložné disky, modemy, datové síťové produkty… v celkové hodnotě 1 mil. Kč bez DPH. To vše dle výběru Správy a potvrzení ze strany Huawei.'“
Varování bezpečnostních služeb ale pro Miloše Zemana a jeho partu nic neznamená. K Číně mají kruhy na Hradě vřelý vztah. Mívali tam i čínského poradce, než kvůli podezření z korupce zmizel kdesi v tajných vyšetřovacích kobkách Čínské komunistické strany. Kancléř Hradu Vratislav Mynář, který také nedostal bezpečnostní prověrku, udržuje vřelé vztahy s čínskou ambasádou a jel také do Číny cosi vyjednávat. Spolu s podivným poradcem Martinem Nejedlým a lobbistou Jaroslavem Tvrdíkem. O totalitní Číně si Zeman myslí, že je vzorem stabilizace společnosti a blouznil o miliardových investicích, které k nám přijdou.
K Číně má prostě Zeman lepší vztah než k vlastním tajným službám. Jejich pověst veřejně poškozuje doma i v zahraničí. Zájmy Česka pro něj nejsou nejspíš nijak důležité.
Nakonec je možná jedno, jakou techniku na Hradě mají. Pokud by se tam vyskytlo něco, co by Peking zajímalo, nejspíš jim to půjde někdo z osazenstva oddaně hned vybreptat na ambasádu. Jako příznak rozkladu je ale Hrad propagující čínskou společnost dost příznačný.