Čínskému telekomunikačnímu gigantu byl poté, co jej Trumpova administrativa označila za hrozbu pro národní bezpečnost USA, zastaven přístup k životně důležitým součástkám. V reakci na problémy s prodejem chytrých telefonů se Huawei poohlíží po jiných zdrojích příjmů pro své technologie.
Spolu s technikou umělé inteligence (AI) pro chovatele prasat spolupracuje Huawei také s těžebním průmyslem uhlí. O novém vývoji referuje BBC.com.
Společnost Huawei je podezřívána, že může sdílet údaje o zákaznících s čínskou vládou, což společnost opakovaně popřela. Největší výrobce telekomunikačních zařízení na světě se nicméně musel omezit na výrobu modelů 4G, protože nemá povolení americké vlády k dovozu součástek pro modely 5G.
Prodej chytrých telefonů společnosti Huawei se kvůli omezené nabídce mikročipů v posledním čtvrtletí roku 2020 propadl o 42 procent. Společnost byla také vyloučena z vývoje 5G technologií v řadě zemí, včetně Velké Británie, kvůli obavám o národní bezpečnost. Zprávy naznačují, že v letošním roce sníží výrobu smartphonů až o 60 procent.
„Tady nejde o to, že by byly nějaké problémy s naší kvalitou nebo zkušenostmi s výrobky Huawei. Pro Huawei to nejsou rovné podmínky, protože Huawei uvízl v geopolitickém napětí,“ řekl pro BBC mluvčí společnosti.
A tak se zdá, že Huawei hledá další zdroje příjmů. Přechází do služeb cloud computingu, chytrých vozidel a přenosných zařízení. Dokonce má plány na chytré auto. Ale také má zálusk na několik dalších tradičních odvětví.
Čína má největší odvětví chovu prasat na světě a je domovem poloviny živých prasat na světě. Technologie pomáhají modernizovat chovy prasat, přičemž se zavádí umělá inteligence pro zjišťování chorob a sledování prasat. Technologie rozpoznávání obličeje dokáže identifikovat jednotlivá prasata, zatímco jiné technologie monitorují jejich hmotnost, stravu a cvičení.
Je tu na co navázat. Společnost Huawei již vyvíjí technologii na rozpoznávání obličejů a minulý měsíc čelila kritice za systém, který mezi obrázky chodců identifikuje lidi, kteří se zdají být ujgurského původu.
Další čínští technologičtí giganti, včetně JD.com a Alibaby, již spolupracují s chovateli prasat v Číně na zavádění nových technologií.
„Chov prasat je dalším příkladem toho, jak se snažíme oživit některá tradiční odvětví technologiemi IKT (informační a komunikační technologie), abychom vytvořili větší hodnotu pro odvětví v éře 5G,“ dodal mluvčí Huawei.
Začátkem měsíce oznámil zakladatel a šéf Huawei Žen Čeng-fej vznik inovační laboratoře v oblasti těžby v severočínské provincii Šan-si. Chce vyvinout technologii pro uhelné doly, která povede k „menšímu počtu pracovníků, větší bezpečnosti a vyšší efektivitě“ a umožní horníkům v práci „nosit obleky a kravaty“. „Stále můžeme přežít, i když se nebudeme spoléhat na prodej telefonů,“ tvrdí šéf. Podle něj je nepravděpodobné, že by USA vyřadily Huawei z černé listiny, která znemožňuje společnostem spolupracovat s jeho technologickou firmou.