Některé školské asociace a spolky nesouhlasí s návrhem změn hygienických norem pro školy, který připravuje ministerstvo zdravotnictví. Podle Pedagogické komory ohrožuje bezpečnost dětí, jejich zdraví a spokojenost ve škole. Podobně se vyjádřil předseda Unie školských asociací ČR – CZESHA Jiří Zajíček.
Špatný je podle nich zvláště návrh na zrušení povinnosti mít plot okolo pozemků mateřské školy a mít v každé třídě umyvadlo. Řekli to ČTK. Úpravu vyhlášky naopak podpořil odborník na vzdělávání Petr Hopfinger z organizace Učitel naživo.
Novelu vyhlášky připravuje ministerstvo zdravotnictví spolu s ministerstvem školství a ministerstvem práce a sociálních věcí. Změny hygienických norem pro školy se budou týkat nově schvalovaných budov pro vzdělávání, nynější se jim nebudou muset přizpůsobit. Současné hygienické normy jsou podle některých odborníků a politiků zastaralé, upravené hygienické požadavky by měly odstranit přehnané limity na školní prostory. Podle poslankyně Renáty Zajíčkové (ODS) by se tak vyšlo vstříc rozdílům mezi školou se 40 a 1500 žáky. Koaliční politici očekávají také snížení nákladů na stavbu. Naopak opoziční ANO s návrhem nesouhlasí.
„Aktuální návrh nové hygienické vyhlášky je neakceptovatelný, protože vypouští paušálně skoro všechny hygienické standardy. Z vyhlášky se tak stává volné slohové cvičení na téma, co by se mohlo, ale nemuselo dodržovat,“ uvedl prezident spolku Pedagogická komora Radek Sárközi. Navržené změny by podle něj vyvolaly tlak zřizovatelů škol, tedy nejčastěji obcí, na co nejnižší cenu stavby nových školních budov a rekonstrukce starších objektů. Radnice tak sice ušetří, ale úspory budou na úkor zdraví a bezpečnosti školáků, míní.
Proti podobným výtkám se ohradil první místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Vážně si opozice nebo kdokoliv jiný myslí, že zřizovatelé, ředitelé a ředitelky škol jsou nesvéprávní diletanti, kteří by připustili ohrožení bezpečnosti nebo zdraví žáků? Pojďme zjednodušit věci, které zjednodušit jdou, a spoléhat na zdravý rozum odpovědných lidí,“ uvedl na twitteru.
Pedagogické komoře vadí mimo jiné to, že v případě schválení novely nebude pevně daný počet metrů podlahové plochy na počet dětí nebo počet toalet. Podle ředitele odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví Matyáše Fošuma to ale nově stanoví zřizovatel podle konkrétních požadavků na provoz v projektu stavby, který následně schválí orgán ochrany veřejného zdraví, tedy krajské hygienické stanice.
Za nebezpečný považují Sárközi a Zajíček nápad, že školky nebudou muset mít oplocené své pozemky. Upozornili, že jedna učitelka má v MŠ na starost až 28 dětí. Uhlídat předškoláky v případě, že nebude školka oplocená, může být složité, soudí.
V současné hygienické vyhlášce je stanoveno, že školní pozemek musí být oplocený. Nová vyhláška podle Zajíčkové uvádí, že plot kolem škol už nebude povinný ve všech případech. „Rozhodnutí, zda oplocení pozemku je žádoucí, bude na straně zřizovatelů, tedy představitelů obcí či krajů. Do funkcí je volí občané – předpokládám, že právě proto, že svou obec znají a dokáží školský objekt přizpůsobit potřebám místních rodičů a dětí,“ uvedla již dříve poslankyně.
Podle návrhu nové vyhlášky by také nemuselo být ve všech třídách umyvadlo. Mají být ve výukových prostorách „vhodně rozmístěny s ohledem na charakter výuky“, píše se v dokumentu. Podle Zajíčkové bude absence umyvadla možná například tam, kde by jeho umístění bylo při rekonstrukci školních prostor zbytečně nákladné a z hlediska zaměření učebny zbytečné. Za příklad uvedla půdní vestavbu s počítačovou učebnou. Podle předsedy CZESHA Zajíčka se ale důležitost umyvadla v každé učebně ukázala například při epidemii nemoci covid-19.
Hopfinger, který působí jako ředitel školy, označil úpravy nyní platných hygienických norem za vhodné a potřebné. „Z pozice ředitele soukromé školy, která buduje kampus, ale také předsedy školské rady veliké veřejné školy, která pořád roste, vidím, jak stávající podoba předpisů rekonstrukce či budování nových kapacit prodražuje, komplikuje a zpomaluje. Jako ředitel/zřizovatel jistě dokážu rozhodnout, zda ve třídě potřebuji umyvadlo či kolik toalet se mi za rozumné náklady vejde do které sekce školní budovy,“ uvedl.