KOMENTÁŘ / ODS, KDU-ČSL a TOP 09 momentálně zaměstnává otázka, zda jít v blížících se volbách do Evropského parlamentu v koalici SPOLU, nebo samostatně pod značkou jednotlivých partají. A koalici nepochybně čeká těžká zkouška. Je tedy výhodnější společná síla tří stran, jako jsme viděli při parlamentních a částečně i komunálních volbách, nebo mají jít jednotlivé partaje do voleb samy?
V posledních dnech se objevují spekulace, že konzervativní jádro ODS preferuje, aby strana Petra Fialy do evropských voleb ve formátu SPOLU nešla. Takové stanovisko již avizoval například europoslanec a člen občanských demokratů Jan Zahradil. Na druhé straně barikády je pak třeba poslankyně Eva Decroix, která by podle svých slov bruselskou kandidátku pod hlavičkou SPOLU do voleb poslala. Je jisté, že osud koalice bude záviset na rozhodnutí vedení ODS a jejích stranických špiček.
Pojďme se podívat na to, jaké jsou výhody a nevýhody společné trojkoalice. Veřejnost vnímá koalici SPOLU jako novou značku na české politické scéně a většinou se neohlíží na přešlapy v minulosti, kterých se partaje dopustily. Současné úvahy pak nepochybně ovlivňuje také volební účast, která ve volbách do europarlamentu paří v Česku mezi nejnižší v celé Evropské unii. Díky silným voličským základnám má proto koalice SPOLU šanci na dobrý volební výsledek, který zároveň mohou při volebních urnách doplnit voliči, kteří preferují novou značku před „starými“ stranami.
Odpůrci plánu jít do evropských voleb pod značkou SPOLU naopak argumentují tím, že občanští demokraté, lidovci a TOP 09 mají sice společně podporu voličů v českém parlamentu a názorovou schodu v tématech, ale v rámci evropského parlamentu se některé jejich názory extrémně liší. KDU-ČSL a TOP 09 jsou členy frakce Evropské lidové strany (EPP), zatímco europoslanci za ODS se přidali ke skupině Evropských konzervativců a reformistů (ECR).
Otázkou ale zůstává, zda voliči skutečně rozumí principu frakcí v Evropském parlamentu a jeho samotnému fungování, a zda jsou osobní animozity některých představitelů koalice opravdu nepřekonatelnou překážkou. Pokud tomu tak je, měla by zejména ODS přemýšlet o tom, kdo by na kandidátce mohl být a vytáhnout králíka z klobouku, například již zmíněnou poslankyni Evu Decroix.
Je důležité vzít v úvahu také fakt, že koalice SPOLU není pouze spojením tří politických stran, ale je také symbolickým představitelem jednoty a stability české politické scény. Ztráta takové identity by mohla znamenat ztrátu důvěry voličů, kteří dali společné trojkoalici hlas v posledních dvou letech. Tedy voličů, kteří uvěřili Petru Fialovi, Markétě Pekarové Adamové a Marianu Jurečkovi, že se dokáží domluvit a spolupracovat.
Ano, je potřeba se dívat i na to, že každá ze stran koalice SPOLU má své vlastní představy o budoucnosti Evropské unie a jejich členství v rozdílných frakcích v Evropském parlamentu může ovlivnit jejich strategie a postoje k jednotlivým tématům. Je proto důležité, aby se strany shodly na společných cílech. V opačném případě mohou zahodit obrovský politický potenciál, který má šanci vyhrávat další volby.
Autor je člen Občanské demokratické strany.