
Novinář Ray Baseley (vlevo). FOTO: Ray Baseley (se souhlasem)
FOTO: Ray Baseley (se souhlasem)


Fotoreportér a redaktor Ray Baseley byl v úterý zadržen v Gruzii. Byly mu odebrány osobní věci i telefon. Informovali o tom jeho blízcí a řada dalších účtů na sociálních sítích. Později vyšlo najevo, že byl zadržen, a má strávit několik dní v detenčním centru na letišti. Pak ho patrně čeká deportace.
Spolupracovník deníku FORUM 24 Ray Baseley byl v úterý zadržen gruzínskými úřady poté, co mu byl odepřen vstup do země. Byly mu zabaveny doklady i osobní věci. Od té doby ho nebylo možné kontaktovat.
Poslední zpráva, kterou uveřejnil na sociální síti X, pochází z úterního večera. „Ahoj Gruzínci, novináři a Češi. Dnes v 19:30 (místního času, pozn. red.) mi byl odepřen vstup do Gruzie bez zdůvodnění nebo dalšího vysvětlení. Je to nepřijatelné, dokonce ani místní pohraniční složky nevědí, proč mi nebyl povolen vstup. Kdokoli, kdo může pomoci, prosím, napište mi,“ uvedl Baseley.
Následně se ozvala jeho partnerka Maria Kaplina, podle které úřady následně zabavily Baseleymu veškeré jeho věci, včetně mobilního telefonu. „Od té doby se nikomu neozval,“ uvedla s tím, že poslední zprávu od něj dostala před osmi hodinami, tedy v úterý večer.
Deník FORUM 24 se obrátil na ministerstvo zahraničí s žádostí o informace. „Informaci o zadrženém českém novináři jsme zaznamenali a náš zastupitelský úřad v Tbilisi se mu intenzivně věnuje. Naše konzulka je v kontaktu s jeho blízkými a zároveň odeslala na gruzínské ministerstvo zahraničí oficiální nótu s žádostí o sdělení současného místa pobytu dotyčného a důvodu jeho zadržení a odepření vstupu do Gruzie,“ uvedl na náš dotaz mluvčí ministerstva Daniel Drake.
Odpoledne ministerstvo upřesnilo, že se Baseley nachází v detenčním zařízení na letišti, je v pořádku a čeká na let do Prahy. Konzulka se osobně vypravila na letiště, kde se dotyčný nachází v detenčním zařízení. „Mluvila s ním, je v pořádku a čeká na let do Prahy. Stále platí, že se zajímáme o konkrétní důvody jeho zadržení a odepření vstupu,“ podotkl Drake.
Podle gruzínské novinářky Anny Gvarišviliové by k deportaci českého novináře mělo dojít 26. října prostřednictvím prvního dostupného letu do Prahy.
Český novinář Ray Baseley se dlouhodobě věnuje situaci ve válkou postižené Ukrajině a během nedávných demonstrací vyrazil rovněž do Gruzie, odkud přinesl čtenářům deníku FORUM 24 podrobné zpravodajství o protestech proti tzv. Zákonu o zahraničním vlivu.