Monitorovací systém evropských fondů bude nově podle pondělního rozhodnutí vlády financován ze státního rozpočtu, a ne z EU. To kritizuje především opoziční ODS. Podle ní jde o neschopnost vlády dělat věci pořádně. O nákladech daňových poplatníků informovala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Rozpočet by to podle ní mělo stát stovky milionů korun. Zároveň dodala, že tímto krokem tak nebude ohroženo čerpání peněz z Evropské unie.
Jak tvrdí místopředseda ODS Miloš Vystrčil, jedná se o jasnou zprávu pro občany, že jde o selhání ministerstev pod vedením hnutí ANO. „Neschopnost Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva financí spolupracovat a dělat věci pořádně bude stát Českou republiku v tom lepším případě stovky milionů korun,“ říká Vystrčil.
Chyby zaplatí všichni
Dosud stál systém 590 milionů korun. EU v rámci tzv. korekce neproplatí podle Šlechtové 252 milionů korun. „Vláda měla rok a půl na přípravu monitorovacího systému na čerpání dotací, který mohl být zaplacen z peněz Evropské unie,“ vysvětluje místopředseda opoziční strany. „Výsledkem práce paní ministryně Šlechtové, Ministerstva financí a pod dohledem premiéra Bohuslava Sobotky je skutečnost, že monitorovací systém budeme muset nakonec zaplatit my všichni ze svého,“ dodává Vystrčil.
Je nutné platit faktury
Finance, které bude nutno zaplatit ze státního rozpočtu, a neohrozit tak čerpání fondů EU, vysvětlila Šlechtová na pondělní tiskové konferenci. „To je částka, kterou může ještě finanční úřad nebo EK upravit. Dále ale musíme platit dodavatelům další faktury,“ uvedla ministryně. Ta rovněž řekla, že schválený krok přijde na stovky milionů korun.
Spor ministerstev bude stát stovky milionů
Problémy s monitorovacím systémem způsobil závěry auditu ministerstva financí, podle kterého provázelo výběrové řízení množství chyb. O monitorovací systém se zajímá i protikorupční policie. Kvůli auditu vypukl spor mezi Ministerstvem financí a Ministerstvem pro místní rozvoj. Šlechtová dnes uvedla, že hlavní výhrada MMR byla, že úřad nedostal prostor pro vypořádání námitek k auditu.
Ministerstvo nyní zpracuje právní analýzu dalších kroků ohledně informačních technologií. „Tu předložím vládě, aby rozhodla o dalším postupu,“ uvedla Šlechtová.
Bez systému nebudou dotace
Monitorovací systém evropských strukturálních a investičních fondů pro období 2014-2020, který nahrazuje nynější tři rozdílné systémy řízené třemi ministerstvy a centrální zastřešující systém, je pro čerpání peněz z fondů EU klíčový. Právě prostřednictvím něj budou řídicí orgány jednotlivých operačních programů vyhlašovat výzvy k předkládání žádostí a přijímat konkrétní projekty.
Systém už je podle dnešního vyjádření Šlechtové funkční a žadatelé by se měli začít připravovat pro předkládání projektů. „Vše poběží, jak bylo již dříve slíbeno,“ uvedla ministryně.
Jde o miliardy korun
Česká republika může v novém programovém období 2014 až 2020 z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (652 miliard korun). V nové sedmiletce se snížil počet operačních programů, strukturálních je osm. Doplňují je Operační program rybářství a Program rozvoje venkova.
Výběrové řízení na tvorbu systému, poskytování služeb a servisní podpory a rozvoj aplikace v roce 2013 vyhrála firma Tesco SW. Systém MS2014+ by měl, byť po roce 2020 v omezené míře, fungovat do roku 2030. Provozovatel má zatím smlouvu na tři roky.