Insolvenční řízení někdejšího výrobce biopaliv a mediálně hodně skloňované společnosti Oleo Chemical se po devíti letech blíží ke konci. Pravomocný verdikt o řešení úpadku této firmy, ať už potvrzení reorganizace nebo naopak vyhlášení konkurzu, zatím nepadl. Společnost Ravak však začala používat metody, které vzbuzují dojem, že jde o snahu vytvářet nátlak na protistranu i na soudce. Deník FORUM 24 věc zjistil v insolvenčním rejstříku.
Spor dvou hlavních skupin věřitelů společnosti Oleo Chemical o její další směřování nabral ve chvíli, kdy může v kauze finálně rozhodnout odvolací senát Vrchního soudu v Praze, zajímavý rozměr. A nejde pouze o to, že někteří věřitelé, kteří nesouhlasí s reorganizací dlužníka a prosazují jeho konkurz, využívají všech právních možností k jejímu zamítnutí nebo alespoň oddálení. Objevili minimálně neetické nátlakové praktiky, jejichž cílem je zastrašit nejen protistranu sporu, ale i soudce, kteří ve věci rozhodují.
Příslušné senáty Vrchního soudu v Praze, respektive i toho Městského taktéž v Praze, nejsou v jednoduché pozici. Příbramská společnost RAVAK a. s. se dosud neúspěšně pokoušela přeměnit reorganizaci Oleo Chemical v konkurz. Pokusila se mj. dosadit nezákonně do vedení Olea vlastní představenstvo a odvolat stávající věřitelský výbor firmy. Při této příležitosti se dokonce s Ravakem spolupracující seychelská firma Grand Bassam Ltd pokusila získat soudem již zjištěné pohledávky jiných věřitelů a nastoupit na jejich věřitelskou pozici, což je doloženo v rámci řady podání v insolvenčním rejstříku. O totéž se pokusila i další společnost, Wega Ltd. s. r. o. Neúspěšně. Asi není překvapivé, že tyto pokusy označované některými věřiteli jako pokus o krádež nejsou prováděny Ravakem, ale právě s ním spolupracujícími subjekty, ve kterých figurují jen jednatelé balkánského původu. Nyní se tedy firma Ravak pokouší otočit insolvenční řízení ve svůj prospěch jiným způsobem a ovládnout Oleo Chemical formou trestních oznámení vlastně na kohokoli, kdo neprosazuje její záměry, soudce nevyjímaje.
Na soudkyni Městského soudu v Praze, která insolvenční řízení Oleo Chemical v prvním stupni vede, již Ravak trestní oznámení podal. Ta pak v průběhu insolvenčního řízení uvedla, že na ni příbramská firma vyvíjí značný tlak a k tomu využívá všechny možné prostředky včetně dehonestujících výrazů hraničících s šikanou.
Podobnému nátlaku je vystaven i odvolací senát Vrchního soudu v Praze, který byl Ravakem a s ním spřízněnými věřiteli též označen jako podjatý. Šlo přitom o několikátou námitku podjatosti, přičemž ale veškeré předchozí označily rozhodující soudy za obstrukční.
Ravak přitom neváhá jít ještě dál, když ve svých přípisech v insolvenčním rejstříku doslova uvádí, že Vrchní soud v Praze má pošramocenou pověst, jeho postup je skandální a insolvenční řízení připomíná insolvenční mafii. Dokonce naznačuje, že soudci tohoto soudu nemají schopnost porozumět psanému textu. Zároveň soudcům Vrchního soudu hrozí kárným a trestním postihem.
Právní zástupce Ravaku JUDr. Martin Dančišin z advokátní kanceláře Glatzová & Co. sice běžná vyjádření za firmu podává osobně na hlavičkovém papíře advokátní kanceláře, zatímco vyjádření obsahující výhrůžky a nátlak na soudce jsou soudu adresovány prostřednictvím předsedy představenstva Ravaku Jiřím Kreysou. Deník FORUM 24 zaslal Daničišinovi otázky týkající se postupů Ravaku, advokát ale neodpověděl.
Podobný tlak na rozhodování soudů ze strany jakéhokoli věřitele je zcela nepřijatelný. Účastníci řízení by neměli zneužívat procesních práv k vytváření nátlaku na ostatní věřitele ani na rozhodování soudů. Bohužel v tomto postupu jim nic nebrání a současný systém nedokáže soudce před těmito praktikami ochránit.