Veřejností v poslední době hýbe debata o zrušení rodných čísel. Ve skutečnosti přitom nejde o úplné zrušení, nýbrž o upuštění od rodných čísel v občanských průkazech. Vychází to ze zákona, který sněmovna odhlasovala už v roce 2010. Proti tomuto kroku se hlasitě ozývá opoziční hnutí ANO, přestože v minulosti pro novelu také hlasovalo.
Rodná čísla se mají přestat uvádět v občanských průkazech podle zákona schváleného poslaneckou sněmovnou v roce 2010. Od té doby se jeho účinnost několikrát posunula. Například v roce 2021 byla schválená novela o občanských průkazech, podle které se rodná čísla v průkazech neměla psát od roku 2024. Pro bylo tehdy i hnutí ANO. Loni se potom účinnost posunula o další rok v důsledku schválení novely, kterou vznikla Digitální a informační agentura (DIA). Nahradit by je pak měly takzvané identifikátory, ze kterých by nebyl rozeznatelný věk, datum narození ani pohlaví.
Jednou z věcí, které budí velké emoce, jsou náklady na přechod z rodných čísel k identifikátorům. Podle odhadu firmy Grant Thornton, o kterém informovaly Novinky.cz, by tento krok mohl stát až 56 miliard korun. Proti této částce se ale ohradil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Ten také minulý týden uvedl, že zrušení rodných čísel nehrozí. „Zákon mluví pouze o útlumu používání. Rodná čísla nebudou od roku 2025 uváděna v nově vydaných občanských průkazech, v pasech a řidičácích zůstávají. O nějakém absolutním rušení nemůže být řeč,“ oznámil.
Analýza firmy podle něj pracuje s chybným odhadem, že dojde k plnému rušení a nahrazení rodných čísel. Přestože ji považuje za účelovou, nechce bagatelizovat obavy firem z dopadu účinnosti zákona. „V dalším kroku chci společně s mým týmem, spolupracovníky z DIA a ministerstva vnitra analyzovat dopad zákona ve všech aspektech a posadit k jednomu stolu jak zástupce státu, tak soukromého sektoru, abychom našli společnou shodu,“ dodal Bartoš s tím, že stanovisko chce mít k 1. červenci letošního roku.
Firma Grant Thornton v reakci na vyjádření ministra napsala, že jejich analýza pracuje se scénářem postupného nahrazování (nikoliv rušení) rodných čísel a výstupy z ní jsou tedy pro aktuální diskuzi relevantní. Za svými zjištěními si stojí a jsou připraveni s ministerstvem diskutovat na odborné rovině.
Proti „zrušení rodných čísel“ se v poslední době hlasitě ozývá opozice. Hnutí ANO požaduje posunout platnost návrhu na rok 2028, nebo ho zrušit úplně, přestože novela dříve prošla s jejich hlasy bez jakéhokoliv pokusu o změnu. „Tenhle týden by měl být na vládě náš návrh zákona, aby rodné číslo nadále zůstalo i v občanském průkazu. Žádný bezvýznamový identifikátor. Navrhli jsme to s kolegy z hnutí posunout až do 31. 12. 2028. Věřím, že to ministři podpoří a konečně zase začnou řešit něco užitečného,“ oznámila v pondělí na twitteru Jana Mračková Vildumetzová.
Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Jana Jakoba je přechod k identifikátorům třeba, ale nejprve je nutné si vyjasnit, kolik to bude stát. „Postupný přechod na nový identifikátor bude v budoucnu z hlediska bezpečnosti potřeba. Nyní je zapotřebí vyjasnit, jak velké náklady by to jak na straně státu, tak i soukromých subjektů skutečně vyvolalo. Pokud by se prokázalo, že by tyto náklady byly nyní, v ekonomicky nelehké době, neadekvátní, byl bych jednoznačně pro odložení,“ uvedl pro deník FORUM 24.
Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek si myslí, že firmy měly dost času se připravit na přechod k identifikátorům. „Přijde mi, že banky a další firmy zaspaly, ale teď je pozdě bycha honiti. Měly 14 let na to, aby si systémy nastavily do souladu se zákonem, aby v nich byly pojistky pro případ, že někde uniknou jejich data, nebo budou hacknutá, aby byla data co nejméně zneužitelná. Místo toho, aby to za 14 let zabudovaly do svých systémů, tak dělají kampaň přes média, aby si ulehčily něco, co mělo být dávno hotové. Samozřejmě média to nafoukla, protože jim tyto firmy platí inzerci. To ale fakt není problém normálních lidí, jejichž data jsou potenciálně zneužitelná, že banky za 14 let nezačaly dodržovat zákon,“ napsal deníku FORUM 24.
Upozorňuje na potenciální problém, pokud by data občanů unikla. „Je obrovsky nezodpovědné, že regulovaný sektor tento úkol ze zákona zanedbal, a teď si myslí, že si prolobbuje odklad. Soukromí a bezpečí dat by v tomto případě mělo být na prvním místě. Náklady udávané bankami vůbec neodpovídají realitě a nelze je brát vážně. Překvapuje mě, že ANO vystupuje proti větší bezpečnosti dat občanů a proti zákonu, který sami schválili, a háji zájmy bank, to asi mluví za vše,“ dodal.
Poslankyně Barbora Urbanová (STAN) upozornila, že to není poprvé, kdy některé strany tímto způsobem zdržují důležitější témata. „Já bych jen chtěla říct, že to jisté strany (mrk mrk) předvádí doslova u každého tématu, které je snadno vysvětlitelné. Dneska se teda vládne tak, že odpovídáte na dotazy, proč „rušíte rodná čísla“, místo toho, aby byl čas a prostor na velké – a ano, nepopulární – reformy. Populismus. Je to šíleně frustrující a jestli se musí něco změnit, pak tohle,“ napsala.