Čerpání 650 miliard korun je v ohrožení. Kvůli neprofesionální a špatné práci úředníků ministerstva financí, poškozující zájmy České republiky. Na vině je jejich audit monitorovacího systému 2014+, bez jehož spuštění není možné zahájit čerpání evropských dotací.
To není šíření poplašné zprávy brizance ekrazitu, ale závěr nedávné tiskové konference ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové. Zároveň přislíbila, že udělá vše pro to, aby 650 miliard korun, ohrožených „fatálními důsledky auditu“, zachránila.
Audit, který první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht odeslal do Bruselu a vyšetřuje jej i policie, tento systém kriminalizuje a zpochybňuje jeho funkčnost. Nebral přitom na vědomí zásadní připomínky ministerstva pro místní rozvoj, o kterých byl informován i Andrej Babiš. Karla Šlechtová označuje závěry auditu za nepodložené spekulace a „účelový sběr cíleně zvolených podkladů, použitelných jako důkazy pro předem připravená účelová zjištění“. Hrozí tak zpoždění čerpání evropských peněz a stomilionové škody státu.
K Andreji Babišovi tento problém dolehl uprostřed cesty do zámoří. Manévroval poněkud nepřesvědčivě. Nejprve se od auditu svého podřízeného distancoval, že s ním nemá nic společného. Později se za prvního náměstka a závěry auditu postavil. Vzápětí jej zpochybnil s tím, že monitorovací systém je plně funkční, ačkoli audit tvrdí pravý opak. Nakonec oznámil, že o žádný střet nejde a nestojí na žádné straně sporu.
Odpovědnost Sobotkovy vlády
Premiér Bohuslav Sobotka nejprve projevil vážné znepokojení. Popohnal ministry za ANO, aby makali a nepoškozovali zájmy České republiky. Vzápětí prohlásil, že čerpání evropských peněz není ohroženo, a odpovědnost přehodil na minulé vlády. Tak jednoduché to ale není.
Za prvé: Soutěž na monitorovací systém sice vyhrála v roce 2012 firma Tesco SW (patřící bratrovi sociálně demokratického senátora Martina Tesaříka), která na auditory podala trestní oznámení. Sobotkův kabinet však vládne patnáct měsíců, ministryně Šlechtová za systém převzala plnou odpovědnost a nezpochybnila jej ani její předchůdkyně Věra Jourová.
Za druhé: Samotná ministryně Šlechtová argumentuje tím, že monitorovací systém má za sebou dvě desítky auditů a znaleckých posudků, které neshledaly žádná pochybení. Na rozdíl od jediného auditu náměstka Wagenknechta. Některé z nich proběhly již v působnosti ministryň nominovaných ANO včetně auditu ministerstva financí.
Za třetí: V případě pravdivosti Wagenknechtova auditu by odpovědnost nesl tehdejší náměstek ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského a předseda hodnotící komise Jan Sixta, dnes ředitel kabinetu ministra financí Andreje Babiše. Sixta ovšem závěry auditu důrazně popírá. „Současný rozruch způsobili nekompetentní auditoři,“ uvádí na adresu svých kolegů z resortu.
Vypustili džina z láhve
Otázka zní, jak celá blamáž kolem ministerstev financí a pro místní rozvoj vyústí. „Vypustili z láhve džina, kterého budou příští čtyři roky složitě chytat,“ charakterizuje situaci v Babišových Lidových novinách vysoký státní úředník. Existují tři varianty vývoje.
Kdyby se prokázalo, že Wagenknechtův audit je v pořádku, mohla by Česká republika přijít o téměř 600 milionů korun za monitorovací systém, které by jinak proplatila Evropská komise. V takovém případě by měla rezignovat ministryně Karla Šlechtová, která se proti auditu razantně a za dramatických okolností postavila.
Pokud budou naopak zpochybněny závěry auditu, stane se v očích Evropské komise nevěrohodný celý auditní systém českého ministerstva financí. S plnou politickou odpovědností ministra financí Andreje Babiše a jeho prvního náměstka.
Aby toho nebylo málo, musí ministr financí současně řešit další partyzánštinu. Náměstek Martin Pros (nominovaný ČSSD) poslal za jeho zády podnět České národní bance, aby prošetřila údajné podezření z manipulace mezibankovní úrokovou sazbou Pribor. Tento dopis vyvolal v českých bankovních kruzích zděšení, jelikož může vést k rozkolísání celého bankovního sektoru. ČNB byl ostře odmítnut jako nepodložený a nekompetentní.
Proto nelze vyloučit třetí, „stabilizační“ variantu. Jelikož současná vláda často uplatňuje princip omerty, Sobotka s Babišem se dohodnou, že žádný problém neexistuje. Vytvořila jej jen nekonstruktivní opozice, která nemá nic lepšího na práci než torpédovat vládní úsilí.
Čím hůře, tím lépe
Nemělo by však zapadnout, že Andrej Babiš tvrdí, že bude řídit stát jako firmu. Zatím nemá přehled ani o tom, co dělají jeho náměstci a nominanti za ANO. Dostává se do role dříve kritizované ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, která i kvůli své neschopnosti komunikovat s náměstky musela rezignovat.
Nikdo rozumný si nemůže v takto vážné věci přát uplatňování modelu „čím hůře, tím lépe“. Ale pozdvižení a chaos, který vytvářejí Babišovi „odborníci“ svádí k přesvědčení, že heslem „čím hůře, tím lépe“ se řídí především oni. Předchozí vlády byly za čerpání evropských peněz kritizovány. Už na konci letošního roku bude patrné, jak se čerpání evropských peněz posunulo za současné vlády, která měla možnost se z minulých chyb poučit.