Rozbouřená situace kolem slovenské televize Markíza dále eskaluje. Zaměstnanci stanice ve čtvrtek oznámili, že vstoupili do stávkové pohotovosti. Od vedení komerční jedničky v zemi žádají, aby se do pěti pracovních dní zavázalo, že splní jejich podmínky. Mezi nimi je například informování o rozhodnutích politických aktérů, kladení nepříjemných otázek nebo odmítnutí dodatečných zásahů do reportáží. Pokud vedení Markízy, která stejně jako česká televize Nova patří skupině PPF rodiny Kellnerových, jejich požadavky nesplní, vstoupí do ostré stávky. Informoval o tom slovenský Denník N. Majitelka impéria Renáta Kellnerová k celé věci dále mlčí.
Několik měsící trvající konflikt mezi vedením televize Markíza a redaktory zpravodajství zásadně zostřilo pondělní rozhodnutí okamžitě stopnout politický diskuzní pořad Na tělo moderátora Michala Kovačiče. Stalo se tak poté, co Kovačič přímo v nedělním živém vysílání zkritizoval šéfy stanice a promluvil o atmosféře v Markíze. „Na závěr vám musím říct ještě jednu důležitou věc, která se týká vysílání Na tělo,“ oznámil divákům Kovačič.
„Pokusy o cenzuru v diskuzích začaly hned na začátku roku a dennodenním tlakům krátce poté začaly čelit i Televizní noviny,“ odhalil moderátor dění u televizního lídra na Slovensku. Podle Kovačiče na Markízu vyvíjejí tlak nejen politici současné vládní koalice, ale i nadřízení tamních novinářů. Dosud se však dle něj dařilo tlakům odolávat díky semknutému kolektivu.
„Slovensko právě prožívá boj o orbánizaci našich televizí,“ připomněl Kovačič mimo dění v Markíze také situaci kolem veřejnoprávní televize a rozhlasu RTVS. Zároveň upozornil diváky na to, že pod stejným tlakem jsou také další slovenská média. Pokud se podle Kovačiče nepodaří proces zastavit, bude to mít vážné dopady na demokracii.
VIDEO: Slova Kovačiče v živém vysílání
Markíza se proti tvrzení Kovačiče okamžitě ohradila. „Odmítáme jakékoli obvinění z cenzury jako nekorektní a neodůvodněné. Pořad Na tělo jsme paradoxně několik týdnů podporovali tím, že jsme ho vysílali za uplatnění institutu prázdného křesla v bezprecedentním rozsahu, a to navzdory bojkotu a dramaturgickým nárokům,“ reagoval okamžitě PR manažer stanice Lukáš Kočišek s tím, že redakce zpravodajství televize Markíza pracuje ve standardním režimu s fungujícím editorským procesem a v souladu s profesionálními a etickými normami.
Politická debata Na tělo se měla ve vysílání objevit ještě první červnovou neděli. Markíza se však po víkendovém vystoupení Kovačiče rozhodla pořad zastavit. Podle televize moderátor zneužil vysílací čas, za který zopodvídá Markíza jako držitel vysílací licence. Vůči Kovačičovi prý vyvodí důsledky. „Vyvození důsledků za porušení povinností ze strany zaměstnance je interní záležitostí TV Markíza,“ vzkázal na začátku týdne. Šéfové stanice zatím Kovačiče podle jeho vyjádření stáhli z vysílání, vypnuli mu pracovní e-mail a poslali ho domů.
Po pondělním rozhodnutí vedení televize se za modrátora Kovačiče postavilo více než 120 zaměstnanců. Obrátili se na své šéfy s výzvou, aby diskuzní pořad pokračoval i po letní přestávce. A to s původním moderátorem i dramaturgií. Bez bližších podrobností tehdy ohlásili, že pokud se tak nestane, využijí všechny právní kroky kolektivního odporu. Markíza totiž nedávno oznámila, že bude v průběhu léta zvažovat, s jakou nedělní politickou debatou přijde v podzimním vysílání. I proto se zřejmě Kovačič rozhodl pro kritická slova v živém vysílání.
Zaměstnanci stanice dali na odpověď vedení k dispozici tři dny, jejich termín tak uplynul ve čtvrtek ve čtyři hodiny odpoledne. Šéfové televize reagovali v předstihu už kolem čtvrtečního poledne. Markíza podle jejich slov nehodlá v žádném případě ustupovat ultimátům ohledně své programové struktury a personálních otázek. Autory požadavků obvinili, že celou situaci nepochopili.
„Zvláště v kontextu posledních událostí, kdy došlo k porušení všech zásad profesionální žurnalistiky ze strany vlastního zaměstnance a tím k poškození dobré pověsti TV Markíza, považujeme zveřejněné požadavky za absolutní nepochopení situace,“ vzkázala televize, která od roku 2020 patří do skupiny PPF. Kovačičův krok označila za zneužití živého vysílání a za velmi hrubé porušení jeho povinností.
Dění kolem nejsledovanější slovenské televize přitahuje pozornost k české investiční skupině PPF.
Markíza zároveň ve vyjádření dodala, že bude pracovat na budoucí koncepci pořadu Na tělo tak, aby byl platformou pro férovou diskusi mezi různými politickými stranami a názorovými proudy ve slovenské společnosti a nedopustí, aby byl tento pořad, stejně jako celé jeho vysílání, zneužíván ve prospěch některé z politických stran.
K situaci se následně vyjádřil také generální ředitel Markízy Peter Gažík, který do funkce nastoupil loni v září. Nahradil tak dosavadního šéfa slovenské komerční jedničky na trhu Matthiase Setteleho, který stál v čele televize deset let.
„Moderátor využil vysílací čas k prezentaci vlastních názorů, které hrubě poškozují pověst vysílatele, což je v rozporu s elementárními novinářskými postupy a etickými pravidly žurnalistiky. Vysílání není a nemůže být platformou pro prezentaci osobních pocitů novinářů a řešení interních rozhodnutí provozovatele vysílání o vlastní programové struktuře. Skutečnost, že novinář nesouhlasí s rozhodnutím provozovatele vysílání a svého zaměstnavatele, neznamená, že má právo tímto způsobem zneužívat televizní vysílání,“ prohlásil Gažík v rozhovoru pro slovenský web Stratégie.
Zaměstnanci jsou ve stávkové pohotovosti
Situace se následně začala dále vyostřovat. Reportéři Markízy, kteří se objevovali ve čtvrtečních zpravodajských relacích stanice, na sobě měli černé oblečení. Stejný outfit měli podle fotografií na sociálních sítích také kameramani a další zaměstnanci televize. Vedení se nespokojených pracovníků podle slovenského Denníku N obává tak, že se v budově televize objevili členové ochranky, kteří začali hlídat vstupy do studií a režií, odkud by bylo možné narušit živé vysílání. Některé pořady, které se běžně vysílají živě, se dokonce natáčejí dopředu, aby televize měla kontrolu nad jejich obsahem.
Ve čtvrtek odpoledne zaměstnanci televize vyhlásili stávkovou pohotovost. Pokud se vedení Markízy do pěti pracovních dní písemně nezaváže ke splnění jejich požadavků, vstoupí prý do ostré stávky. Požadavky na pořad Na tělo doplnily výzvy k fungování celého zpravodajství.
„Pracovní podmínky zaměstnanců a spolupracovníků zpravodajství společnosti MARKÍZA-SLOVAKIA, spol. s r. o., (provozovatel a majitel vysílací licence TV Markíza, pozn. red.) jsou neuspokojivé především z důvodu významných překážek řádného a nestranného výkonu práce redaktorů ze strany vedení, například v pořadech Televizní noviny (hlavní zpravodajská relace, pozn. red.), Na tělo s Michalem Kovačičem a Na tělo PLUS. Žádáme, aby se vedení společnosti MARKÍZA-SLOVAKIA, spol. s r. o., nejpozději do pěti pracovních dní písemně zavázalo, že s okamžitou platností zajistí na pracovišti nepřetržité dodržování uspokojivých pracovních podmínek členů redakce zpravodajství tak, jak je předpokládají ustanovení interních směrnic zaměstnavatele, pracovních smluv, zákoníku práce, zákona o mediálních službách a souvisejících evropských právních norem,“ stojí ve výzvě zaměstnanců směrem k vedení televize.
Následně vyjmenovali konkrétní tři požadavky, které mají šéfové Markízy splnit. Televize se má podle nich zavázat, že bude ve zpravodajství věnovat relevantní pozornost politickým rozhodnutím a jednáním politických aktérů. „Politická témata, zpravodajské a publicistické relace vysíláme svobodně, objektivně, nestranně a ve veřejném zájmu bez ohledu na to, zda se v nich aktuální vládní moc ukáže v pozitivním, či negativním světle,“ napsali mimo jiné zaměstnanci ve výzvě.
Od vedení stanice zároveň žádají možnost klást kritické dotazy. „Je novinářskou povinností klást otázky, které respondentům nejsou příjemné nebo směřují na jejich politická rozhodnutí, motivace a vazby. Pokud respondent před odpovědí utíká nebo na novináře útočí, máme povinnost pravdivě o takovýchto reakcích informovat,“ stojí ve druhém požadavku.
„Nebude docházet k nestandardním a mimořádným zásahům do obsahu už schválených reportáží připravených do vysílání,“ zní třetí bod výzvy, pod kterou je podepsaný stávkový výbor. Ten tvoří reportér domácího zpravodajství Adel Ghannam, již zmíněný Michal Kovačič a moderátor Televizních novin Viktor Vincze, který je významnou tváří televize Markíza. Letos moderoval například velmi sledovanou slovenskou verzi taneční show StarDance s názvem Let´s Dance.
Věříme, že učiníte správná rozhodnutí
Dění kolem nejsledovanější slovenské televize přitahuje pozornost k české investiční skupině PPF, pod kterou prostřednictvím společnosti CME stanice spadá. Na většinovou majitelku PPF a šéfa skupiny Jiřího Šmejce se otevřeným dopisem obrátil dokonce i Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (IPI). V něm vyzývá, aby v televizi Markíza zajistili prostor pro svobodnou žurnalistiku. Připojil se tak k dalším výzvám, které skupinu PPF vyzývají, aby nepodlehla tlakům slovenské vlády Roberta Fica.
„Kritická a nezávislá žurnalistika je důležitou součástí demokratického politického procesu. Přispívá ke kontrole veřejné moci a je podstatným vodítkem pro občany daného státu. V televizi Markíza, která je součástí skupiny PPF, právě nyní probíhá důležitý střet o to, nakolik budou principy kritické a svobodné žurnalistiky zachovány. Je to střet natolik důležitý, že je třeba mu věnovat mimořádnou pozornost. Žádáme vás proto, abyste přijali svou osobní vlastnickou a manažerskou odpovědnost a zajistili zachování prostoru pro svobodnou žurnalistiku. Dosavadní kroky managementu televize tento dojem totiž nevyvolávají,“ napsal tiskový institut v listu adresovaném Kellnerové se Šmejcem.
„V interních diskusích televize Markíza se možná právě nyní definuje povaha svobodné žurnalistiky ve všech médiích spadajících do skupiny PPF nyní i v budoucnu,“ upozornil dále otevřený dopis. „Věříme, že učiníte správná rozhodnutí, která budou ku prospěchu svobodným médiím na Slovensku, v České republice i dalších zemích regionu,“ uzavřel list, pod kterým je podepsaný předseda správní rady Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu Robert Čásenský.
Renáta Kellnerová, která se v minulosti odkazovala na společenskou odpovědnost PPF, však na veškeré dotazy k vývoji v televizi Markíza nijak nereaguje. „Součástí akvizice mediální společnosti CME skupinou PPF byl a stále je závazek zachovat nezávislost zpravodajství jednotlivých stanic na majiteli,“ řekl pouze serveru Novinky.cz mluvčí PPF Leoš Rousek a odkázal na vedení stanice, případně na redakční radu, která má garantovat nezávislost zpravodajských redakcí skupiny CME. Do té kromě Markízy spadá také česká televize Nova a stanice v Rumunsku, Slovinsku, Bulharsku a Chorvatsku.
O redakční radě CME, která je složená ze tří zahraničních novinářů a mediálních expertů, hovořil už dříve šéf skupiny PPF Jiří Šmejc. Jeho slova nedávno připomněly Seznam Zprávy. Podle Šmejce se právě na tento speciální orgán impérium rodiny Kellnerových spoléhá, v obsahu zpravodajství se samotná PPF prý nijak přímo neangažuje. „My jen chceme, aby nám redakční rada garantovala, že zpravodajství je objektivní,“ prohlásil s tím, že stanoviska redakční rady jsou pro PPF v otázkách kvality obsahu určující. Pokud je zpravodajství v médiích skupiny objektivní, zabývá se PPF podle Šmejce pouze ekonomickými výsledky televizí. „Všechno ostatní je cesta do pekla,“ řekl ještě před atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica na setkání s novináři.
Vystoupení Kovačiče v nedělním pořadu Na tělo zkritizoval člen mediální rady CME Hans Mahr. Ten podle svého vyjádření za svou dlouholetou profesní kariéru nepamatuje, že by se setkal s tak neprofesionálním a nepřijatelným zneužitím živého vysílání ze strany moderátora politického pořadu. V dopise, který od CME získaly Seznam Zprávy, vyjádřil přesvědčení, že se pořad Na tělo po prázdninách do vysílání vrátí. „I když v trochu jiném formátu a samozřejmě s moderátorem, který se chová profesionálně a nezneužívá své moderátorské role,“ doplnil Mahr, který je dlouholetým rakouským novinářem. Pracoval například v tamním bulvárním deníku Kronen Zeitung nebo pro německou stanici RTL.
Markíze by při stávce pomohla Nova
Markíza rozhodně nezahálí a už se začala připravovat na případnou stávku zaměstnanců. Pokud k ní skutečně dojde, přejde stanice na záložní řešení. Své zpravodajství může odvysílat s technickou pomocí sesterské telelevize Nova. V pátek o tom informoval Deník N. Celý plán měl vzniknout už v pondělí, tedy den poté, co Kovačič v živém vysílání popsal údajné snahy o cenzuru v Markíze. „Hned v pondělí vznikl plán na back-up (zálohu) na Nově. Vedení rozhodlo, že je něco takového potřeba udělat okamžitě, protože nemají pod kontrolou moderátora v živém vysílání,“ popsal jeden ze zdrojů.
Na stole jsou podle Deníku N tři varianty. Nova by mohla zprávy Markízy kompletně vyrobit a odbavit i se slovenským moderátorem z pražského studia. Druhou variantou je kombinace moderování z Prahy a odbavování reportáží z bratislavské režie. Třetí varianta je opačná. Zpravodajství by se moderovalo z Bratislavy, ale odbavování příspěvků a jejich příprava by probíhaly z Prahy. Situace je o to jednodušší, protože obě televize mají už od roku 2017 společné technické odbavení. Markíza tedy do značné míry z pražského Barrandova, kde má televize Nova své sídlo, už nyní vysílá, připomněl list. Markíza i Nova se k celé věci vyjádřit odmítly s tím, že jde o interní provozní záležitosti.
Útoky na Markízu i redakci Kuciaka
Vše začalo loni na podzim, kdy slovenský premiér Fico ohlásil bojkot čtyř médií včetně Markízy. Kromě nejsledovanější stanice jde o listy Denník N a SME a také o zpravodajský portál Aktuality.sk, kde pracoval zavražděný novinář Ján Kuciak. Všechny tyto redakce v minulosti přinášely informace kromě jiného o různých kauzách z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Směr–sociální demokracie. Podle Fica otevřeně projevují nepřátelské politické postoje, a to hlavně zveřejňováním nepravdivých či neúplných informací nebo zamlčováním informací.
„TV Markíza, Denník N, deník SME a webový portál Aktuality od prvních hodin vzniku vlády SR neplní povinnost pravdivě, všestranně a včas informovat veřejnost o činnosti orgánů veřejné moci, zvláště vlády a jejího předsedy. Dokud citovaná média nezačnou plnit zákonnou povinnost, předseda vlády s nimi přerušuje jakoukoliv komunikaci,“ napsal na konci minulého roku slovenský úřad vlády.
Zmíněné čtyři redakce už dříve Fico označil za nepřátelská média, nechal prověřit jejich povolení ke vstupu do budovy úřadu vlády a naznačil, že stát může zrušit své objednávky na vysílání reklamy v Markíze. Bojkot televize ohlásila Ficova strana ještě jako opoziční formace už loni v létě. Zástupce Směru nebyl ani v diskusi lídrů politických stran krátce před posledními parlamentními volbami. Markízu strana obvinila z manipulování veřejného mínění a tendenčnosti.
Jakýkoli nátlak na nejsledovanější televizi však slovenský premiér odmítá. „Řekli jsme, že nebudeme krmit nepřátelská média penězi státu. To bylo celé,“ odpověděl Fico nedávno na dotaz, zda jeho kabinet tlačí na majitele stanice, skupinu PPF, pod niž spadá kromě Markízy také firma SkyToll, která na Slovensku provozuje systém elektronického mýta. Přes firmu Škoda Transportation zase PPF získává lukrativní zakázky na dodávky elektrických vlaků na Slovensko, připomněl v březnu HlídacíPes.
Dění v Markíze se dalo do pohybu poté, co loni v prosinci odešel z funkce šéfa zpravodajství stanice Henrich Krejča. Na jeho místo přišla posila z Česka, když na pozici nastoupil dlouholetý šéfredaktor a zástupce šéfa zpravodajství televize Nova Michal Kratochvíl. V únoru pak náhle v Markíze skončil i jeden z vedoucích vydání jejích hlavních večerních zpráv Martin Halanda, napsal HlídacíPes.
„Nový ředitel má jiný pohled na dramaturgii Televizních novin i jejich umístění ve scénáři, než bylo zvykem v minulosti. Opakovaně žádal, aby se redakce méně věnovala politickým tématům a nerozebírala je až tak do hloubky,“ citoval na začátku roku Halandu slovenský Denník N.