Hlavní trenér národního hokejového týmu Filip Pešán apeluje na ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby nechal mladé hokejisty trénovat. Český sport je podle jeho slov ve vážném ohrožení. „Takhle dlouho zastavený mládežnický sport v ČR může mít fatální následky,“ píše trenér. S podobnou výzvou přišli i lékaři ČOV.
Mladé sportovní talenty v ohrožení. S touto obavou vyšel na svém Twitteru hlavní trenér národního hokejového týmu Filip Pešán, který zároveň vyzval ministra zdravotnictví, aby přehodnotil svá opatření právě ve vztahu ke sportu.
„Modlím se za naše mladé hokejisty. Pane ministře zdravotnictví, už nutně potřebujeme vaši pomoc. Sportovní svět nám utíká a takhle dlouho zastavený mládežnický sport v ČR může mít fatální následky. Budeme dodržovat všechna opatření, jen nás prosím nechte trénovat! Děkujeme,“ napsal ve své výzvě Pešán.
K jeho slovům se s podobným apelem přidala Lékařská komise Českého olympijského výboru. „K úspěšnému překonání jakékoliv pandemie, tedy i současné pandemie covid-19, je nutné vedle bezprostředních protiepidemických opatření také zohledňovat dlouhodobé dopady, které vzniknou následkem restrikcí. Některé se projeví teprve v čase. To je velmi zrádné a ve vztahu k nastavovaným protiepidemickým opatřením někdy i velmi těžko argumentovatelné a prosaditelné. Jedním z dlouhodobých dopadů, který se projeví s odstupem času na tělesném, a tím i duševním zdraví, je restriktivní omezení pohybových aktivit u celé populace, především však u mladé generace,“ píší lékaři v dopisu, pod kterým jsou podepsáni například předseda komise PaedDr. Pavel Kolář, MUDr. Jiří Beran, MUDr. Vladimír Dobeš, MUDr. Bořivoj Gronych a další.
Podle nich je jednoznačné, že pravidelné sportování na školách i mimo školu přináší pro organismus a imunitní systém více pozitivních než negativních stimulů. „Bez pohybu, a tedy dostatečného energetického výdeje, bude vždy i velké riziko obezity. Její následky můžeme sledovat ve zvýšené míře v přímém přenosu právě v dnešním období pandemie Covid-19. Je třeba si také více uvědomit, že o efektu pohybové aktivity v dospělosti se rozhoduje v dětství a mládí. Předškolní a školní věk je zcela zásadním obdobím,“ uvádí se v dopise, jehož celé znění si lze přečíst zde.
„Chceme tímto apelovat na vládu, aby možnosti spojené se sportováním dětí a mládeže, včetně tělesné výchovy na školách, byly prvním krokem při rozvolňování restrikcí. Je to v zájmu budoucího nejen tělesného, ale i duševního zdraví celé mladé generace,“ apelují lékaři.