Člen užšího okruhu Vladimira Putina podle informací americké rozvědky v posledních týdnech vyjádřil nesouhlas s prezidentovým řešením války na Ukrajině. Informoval o tom Washington Post. Zpráva o sporu byla natolik významná, že tajné služby informovaly amerického prezidenta Joea Bidena.
Americké tajné služby informaci o sporech v ruském vedení zahrnuly do každodenní zprávy pro prezidenta Bidena. Spolu s ním bylo obeznámeno i několik dalších amerických úředníků. Vysoce postavení představitelé v Evropě uvedli, že si nejsou vědomi toho, že by se někdo odvážil přímo konfrontovat Putina ohledně událostí na Ukrajině, a dodali, že neviděli zprávu americké tajné služby. Přesto někteří z nich uvedli, že trhliny v ruském systému jsou stále zřetelnější.
Jméno muže, který se Putinovi vzepřel, nemůže být podle Washington Post odhaleno, Biden ale jeho identitu zná. Předmětem sporu mělo být špatné vedení války na Ukrajině.
Počet lidí, které Putin považuje za blízké nebo důvěryhodné pomocníky a poradce, je malý. Skládá se především z kolegů z doby, kdy sloužil jako důstojník KBG, a z těch, se kterými se setkal jako zástupce starosty Petrohradu v 90. letech po pádu Sovětského svazu.
Válka na Ukrajině vstupuje do osmého měsíce a nezpochybnitelná loajalita, které se Putin dříve těšil, může ustupovat, naznačují americké tajné služby. Nic ale podle nich nenasvědčuje tomu, že by měl být ruský vůdce nahrazen.
„Od začátku okupace jsme byli svědky rostoucího znepokojení ze strany řady Putinových nejužších kruhů,“ řekl příslušník americké tajné služby. „Naše zjištění ukazují, že je to zejména kvůli nedávným ruským ztrátám, špatnému vedení a rozsáhlým vojenským nedostatkům.“ Druhý příslušník uvedl, že vnitřní napětí je „v souladu se způsobem, jakým se kampaň ubírala pro Rusy, a s atmosférou v Kremlu. Je spousta lidí, kteří jsou přesvědčeni, že to nejde dobře.“
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov připustil, že mezi členy ruského vedení došlo k neshodám a debatám, protože Putin čelil zásadním rozhodnutím, jako je mobilizace. „V takových chvílích panuje neshoda. Někteří si myslí, že bychom měli jednat jinak,“ řekl Peskov listu The Washington Post.
„Existují fungující argumenty: o ekonomice, o vedení vojenské operace. Existují argumenty o vzdělávacím systému. Je to součást normálního pracovního procesu a není to známka žádného rozkolu,“ dodal. Zprávy amerických zpravodajských služeb o osobě z Putinova nejužšího okruhu ale označil za „naprosto nepravdivé“.