V září otevřela nová galerie na pražských Vinohradech. Přestože SPOT Gallery slouží k exhibici současných českých umělců, dodávají jí vysoké zdobné stropy a francouzská okna nostalgický nádech. „Chtěla jsem do sousedství přinést trochu kultury,“ říká majitelka galerie Nikola Korčáková. První výstava s názvem Guilty Pleasure spojila generace, gendery i druhy umění. Kromě výstav plánuje spolumajitelka pořádat i divadelní představení či hudební akce.
Spoluzakladatelka SPOT Gallery Nikola Korčáková se umění začala věnovat asi před patnácti lety. I když sama studovala ekonomii a politologii, měla na Akademii výtvarných umění spoustu přátel, od nichž už během studentských let začala sbírat jejich tvorbu. „Někdo si kupuje oblečení, já to tak měla s uměním,“ vzpomíná Nikola. Na mateřské dovolené se rozhodla více věnovat této celoživotní vášni a založila výtvarnou dílničku pro děti. Následně přišel covid a Nikola začala pracovat v neziskové organizaci, kde působila až do června minulého roku. V té době vznikl nápad na SPOT Gallery.
Kulturní srdce Vinohrad
Nejprve musela najít adekvátní prostor. Vinohrady zvolila hned z několika důvodů. „Je to moje srdcovka, bydlím tu a mám pocit, že místním chybí kulturní vyžití,“ říká Nikola. Nejtěžší podle ní bylo najít někoho, kdo pochopí její motivaci. Přízemní prostory naproti místní poště byly dlouho nevyužité. Kdysi tu bývala hospoda, později kanceláře.
„Celé se to muselo zrekonstruovat. Stropy se dělaly podle původního návrhu, protože byly v dezolátním stavu,“ popisuje. Kvůli památkové péči vztahující se k budovám v této čtvrti byl každý detail rekonstrukce pečlivě diskutován s památkáři. I díky tomu vznikla galerie, jejíž interiér dává dílům možnost vyniknout, neruší je, ale zároveň je natolik zajímavý, že se do něj návštěvníci budou chtít vracet. „Název vznikl náhodně. Prostě jsme vytvořili spot neboli místo, kde se odehrává kultura.“
Zvědavost a příležitosti
První výstava zahájila otevření galerie začátkem září. Umění od patnácti různých tvůrců spojovalo jedno téma, Guilty Pleasure. „Snažili jsme se oslovit různorodé tvůrce a hledali jsme napříč generacemi i gendery. Na vernisáž nakonec dorazilo přes dvě stě lidí,“ říká Nikola. Opening předčil veškerá její očekávání. Propagaci neměli téměř žádnou, ale slovo dalo slovo, příznivci umění se o nováčkovi na scéně dozvěděli docela rychle a několik vystavovaných děl se během pár dnů prodalo. Součástí Guilty Pleasure se stali umělci jako Tomáš Kurečka, Ondřej Filípek či Barbora Myslikovjanová.
Prosklená zeď galerie láká kolemjdoucí k nakouknutí. „Často k nám chodí lidé, co nás náhodně zahlédli a jsou zvědaví, z čehož máme pokaždé radost,“ tvrdí majitelka. Cílem je ale podpořit současnou generaci českých umělců a jejich tvorbu nabízet i k prodeji. Nikola se nebrání poskytnout platformu i zahraničním tvůrcům, primárně se ale chce soustředit na ty lokální.
„Začínající kreativci určitě musí vystavovat i v institucích, aby se o nich dozvěděla široká veřejnost a dostali se do státních či regionálních sbírek. My bychom jim pak rádi nabídli možnost pravidelných výstav a zprostředkování prodejů jejich děl do sbírek privátních. Plánujeme podpořit umělce, jejichž tvorbu sledujeme i na zahraničních veletrzích s uměním,“ vysvětluje svůj záměr Nikola.
Kromě obrazů bude v budoucích měsících v galerii k vidění i konceptuální umění, plastiky, performance a audiovizuální tvorba. Součástí programu by podle Nikoly mohly být i vzdělávací kurzy. Spolumajitelka totiž vidí v galerii větší potenciál. Kromě výstav, jež se budou střídat po měsíci, zde chce pořádat i komornější divadelní představení či hudební večery. „Výstavy mám naplánované až do jara 2026, a to jsme před chvilkou otevřeli. SPOT by mělo být dynamické místo, kam se můžete často vracet za novými zážitky,“ objasňuje.