V Evropském parlamentu se zase hovořilo o Andreji Babišovi a jeho střetu zájmů. Oficiálně na plénu ve velké debatě již potřetí, potřetí se o něm také bude hlasovat. V podstatě není pochyb o tom, jak hlasování dopadne. Sledovat desítky europoslanců, a to zdaleka ne jen těch českých, jak hovoří o našem premiérovi, o vládě práva i o solidaritě s českými kolegy bylo dílem zahanbující a dílem fascinující.
Od eurokomisaře Johannese Hahna jsme se dozvěděli, že kvůli případu premiéra Babiše se opět mění unijní pravidla týkající se střetu zájmů i to, o jak důležitý problém se podle Evropské komise jedná. A proč? Protože střet zájmů je forma korupce. A korupce, stejně jako zneužívání postavení, to je něco, co odporuje pravidlům právního státu, na kterém stojí hodnoty Evropské unie. Tento postoj pak připomněli v podstatě všichni vystupující europoslanci se dvěma výjimkami, kterými jsou Dita Charanzová a Ondřej Knotek za hnutí ANO pana Babiše.
Vystupující měli na svoji řeč minutu nebo minutu a půl, i přesto většina z nich dokázala do projevu vměstnat zásadní sdělení. Předně je nutné zmínit, že dnes již opravdu nikdo nepochybuje o tom, že Andrej Babiš bohatne díky penězům daňových poplatníků, které si přiděluje. Je přímým účastníkem jednání o pravidlech jejich rozdělování na Radě a byl dokonce u vyjednávání o Víceletém finančním rámci pro roky 2021–2027. Česká republika také nezastropovala zemědělské dotace, ačkoli u jiných států jde o samozřejmou věc. Tratil by na tom totiž zejména holding Agrofert.
Debata ale nebyla „jen“ o pravidlech, penězích a technikáliích. Když vystoupila italská europoslankyně Sabrina Pignedoliová, jednoznačně odsoudila Babišova vyjádření o českých europoslancích Tomáši Zdechovském a Mikuláši Peksovi. V televizním vysílání je premiér nazval vlastizrádci a Zdechovský pak musel kvůli výhrůžkám mít dokonce policejní ochranu. Pignedoliová odmítla řeči o zradě a vyjádřila svou solidaritu s kolegy, kteří v těžké situaci brání pravidla, hodnoty a samozřejmě i rozpočet EU.
Čeští europoslanci se k věci postavili čelem. Kromě zmiňovaných Peksy a Zdechovského, který měl skutečně zásadní a emotivní řeč, hovořila třeba Michaela Šojdrová, Jiří Pospíšil nebo Radka Maxová. Jak jsme již uvedli, na plénu vystoupili i dva Babišovi zastánci, chce se říci spíše zaměstnanci. Knotek ani Charanzová to neměli jednoduché. Inteligentnější Charanzová vymyslela cosi o tom, že si někteří berou české občany za rukojmí (na svého šéfa pozapomněla), Knotek zase rozkládal o skvělé spolupráci mezi Evropskou komisí a českou vládou. Bylo to trapné a oba mají z ostudy kabát i ve vlastní frakci Renew Europe, která již před rokem z velké části hlasovala pro rezoluci o Babišovi.
Byla to zajímavá podívaná. ČT24 ji divákům bohužel nenabídla, na Českém rozhlase také neběžela živě. I kvůli tomu možná v mnoha lidech přetrvává pocit, že „se nic neděje“, že podobná jednání „nic nezmění“ a tak dále. To je ale chybný postoj. Ano, audity Evropské komise trvaly zbytečně dlouho. Ovšem jejich preciznost z nich dělá neprůstřelnou obžalobu. Skvěle vyargumentované, věcné, férové materiály. EU je společenství států, Česká republika je jedním z nich, a není jednoduché jen tak jeden členský stát peskovat. Jenže tady nejde o peskování České republiky, ale o zastavení financování oligarchie penězi, které jsou určené pro malé a střední podniky a hlavně pro ty, kteří společnosti něco přinášejí.
Babiš si myslel, že mu jeho snaha mít všechno projde i na evropské půdě. Europoslanci ovšem opět dokázali, že neprojde. A fakt, že jsou dotace pro Agrofert stále zastaveny, to jen dokazuje. Teď je čas podívat se na přímé platby a na to, aby se frakce Renew Europe jasně vyrovnala s tím, kdo je jejím členem. Jinak bude tvrzení o liberálních postojích a ochraně právního státu stejně prázdné jako deklarace eurokomisařky Věry Jourové z hnutí ANO o tom, že i ona brání svobodu a demokracii. Že to v případě vlastní země a svého stranického šéfa nedělá příliš svědomitě, to vidíme všichni. Celá Evropa.