Stalinistka Marta Semelová již nebude sedět ve školských radách čtyř škol, které zřizuje hlavní město. Rozhodli o tom pražští radní – a udělali dobře. Semelová, která šíří naprosto nechutné lži o naší minulosti a zlehčuje zločiny komunistického režimu, nemá co dělat ve školství a v žádném případě nemůže ovlivňovat výuku.
Žádný důvod k oslavám ale vyhození Semelové nezavdává. Skutečnost, že na podobném místě vůbec seděla, nemluvě o tom, že tam seděla dlouho, je mimořádně ostudná. A ukazuje zejména na fakt, že se česká společnost dodnes nevyrovnala s dobou před rokem 1989. Fakt, že třicet let po sametové revoluci mohla do jakéhokoli fungování škol zasahovat osoba, která se chodí klanět k hrobu Klementa Gottwalda a zpochybňuje justiční vraždu Milady Horákové, je sama o sobě alarmující.
Lidé jako Semelová by měli být jasně odsunuti do extrému, tedy na okraj společnosti. Jde to ovšem jen velmi těžko, protože vláda Andreje Babiše stojí na podpoře komunistů, on sám byl agentem Státní bezpečnosti a lustrační zákon byl změkčen, místo aby byl upraven tak, abychom se bývalých estébáků a vysokých představitelů strany na důležitých místech konečně zbavili.
Je dobře, že Marta Semelová tak zásadně neuspěla v politice. A stejně tak je dobře, že existují zodpovědní rodiče, kteří se ozvou, když se dozvědí, že by mohla ovlivňovat školní výuku jejich dítěte. Taková věc je totiž prostě a jednoduše nepřípustná.
Mnoho lidí často kritizuje české školství, hlavně způsob, jakým se vyučuje dějepis. Té nejbližší minulosti se věnuje nepoměrně méně času, než by mělo. Jenže jak víme, kolik lidí, kteří mají smýšlení jako Semelová, školy ovlivňuje? Jsou někteří z nich dokonce na místech učitelů? Možná ano.
Dokud se toto nepodaří změnit, nic se nezlepší. A pak se budeme jen divit, že někdo stále ještě volí komunisty.