Rusko je na tom ekonomicky bídně, ale z minulosti je zvyklé, že v některých oblastech mohlo být považováno za velmoc. Mělo ropu a plyn, jaderné zbraně a také kosmonautiku. Ceny ropy ale klesly, jaderné zbraně se jaksi nepoužívají ani v civilním životě, ani při válčení, a kosmonautika jim stagnuje.
Reálné výsledky se ale dají nahradit propagandou. Teď tedy vystoupil šéf ruské státní agentury Roskosmos a objasnil, že ve vesmíru na tom bude Rusko nejlépe, protože má velkolepé plány. Pravda, všechno je jen na papíře a v ústech představitelů, ale je to velkolepé.
Protože činnost kremelského webu Sputnik spočívá v šíření slov, tak fantazie z vyšších míst hned přičinlivě reprodukuje. Abychom to věděli i v Česku, s jak významnou mocností nemáme nejlepší vztahy, za což si můžeme sami, naservírovali nám to 7. srpna i v české verzi Sputniku.
Dočteme se tam třeba: „Roskosmos plánuje vyvinout nosnou raketu Sojuz-SPG s prvním stupněm vícenásobného použití, která má předčit rakety Falcon 9 a SpaceX, co do počtu startů. V rozhovoru pro Sputnik to uvedl generální ředitel společnosti Roskosmos Dmitrij Rogozin.“
Pak šéf vysvětluje, jak ta vymoženost bude vypadat: „Jako náhradu Sojuzu-2 vyvíjíme raketu na metan. Bude se od začátku projektovat jako raketový vesmírný komplex vícenásobného použití. Nikoli ‚napůl vícenásobného‘, jako má SpaceX, ale skutečně vícenásobného.“
„Vysvětlil také, že podobná raketa bude moci vykonat až 100 letů. Nosná raketa Falcon 9 je přitom vypočítána pro deset startů. V září roku 2019 Roskosmos oznámil, že výrobní cena nové ruské rakety vícenásobného použití s motorem na metan bude činit kolem 900 milionů rublů. Cena jejího startu bude kolem 40,5 milionu amerických dolarů. Nová raketa bude moci vynášet z kosmodromu Vostočnyj na nízkou oběžnou dráhu kolem Země devět tun nákladu, a na přechodovou dráhu – 2,2 tuny.“
Pak ještě další vysvětlení, v čem bude všechno lepší: „To, že se objevil Crew Dragon, a že byl úspěšně vyzkoušen, necháme-li stranou veškerou tu americkou propagandu, že jsou prý světovými lídry… V čem jsou vlastně světovými lídry? Deset let nebyli vůbec vidět, a teď létají, jako jsme létali my. Ať létají taky tak rychle, jako létáme my. Nemyslím si, že Crew Dragon je schopen přiletět k ISS za tři hodiny,“ řekl Rogozin.
Pak trochu básní: „Podle jeho slov jsou Crew Dragon od SpaceX a budoucí Starliner od Boeingu sice prostornější a pohodlnější, ale stále jsou to jen analogy ruského Sojuzu MS. To je krok vpřed, máme ale vytvářet podobnou loď? Samozřejmě, že ne. Takovou loď nepotřebujeme,“ řekl šéf Roskosmosu.
Abychom zůstali u těch novinek. Nosná raketa Sojuz je založena na konstrukci mezikontinentální balistické rakety R-7, na které pracoval ještě Sergej Koroljov. Poprvé startovala v roce 1960. Samozřejmě byla stále vylepšována, takže za 60 let se změnila a stala se velmi spolehlivou. Pro svůj pilotovaný lunární program vyvinuli mohutnou raketu N-1, která ale při všech startech selhala a SSSR nakonec snahu vyslat lidi na Měsíc odvolal, aniž by veřejně připustil, že se o něco takového snažil. Kosmická loď Sojuz je zbytkem těchto snah a poprvé startovala v dubnu 1967. Snaha postavit raketoplán jako Američané skončila jedním nepilotovaným letem stroje Buran a pak došly peníze. SSSR a Rusko se mohou chlubit řadou svých orbitálních stanic. Ruský zárodek Mezinárodní kosmické stanice ISS byl ovšem postaven ještě v dobách Borise Jelcina.
Mezitím se ukázalo, že peněz bude málo. Stavba kosmodromu Vostočnyj se protahuje a je provázena takovou korupcí, že už to úřady musely řešit. Chybějí odborníci, protože je není možné adekvátně zaplatit. Není jasné, co by se muselo stát, aby se na tom něco podstatného změnilo. Z ředitele Rogozina mluví nejspíš trpkost. Mluví takhle pár dní poté, co se po dvou měsících vrátila na zem první soukromá loď s posádkou, Crew Dragon vytvořený společností SpaceX. Roskosmos teď přijde o hodně peněz, protože už jim Američané nebudou platit za obsazení sedaček v Sojuzech, a to bylo dost peněz. Rusové teď mluví o budoucí spolupráci s Čínou a stavbě společné základny na Měsíci. V podstatě je to přiznání, že sami už na to nestačí.
Sputnik nás krmí nabubřelou propagandou ve všech oblastech. Vztah k realitě je tam taky vždycky dost volný. Ale co, sliby nezarmoutíš.