Svět jásá nad vakcínou Sputnik V, neboť v Lancetu vyšla opravdu velká studie, že tato ruská očkovací látka proti viru SARS-CoV-2 funguje, a další text onu studii pochválil. Věřím, že to v celém světě vyvolalo velkou radost a že se řada lidí těší, jak tu injekci dostanou. Trochu komplikovanější to mají obyvatelé takzvaného východního bloku. Postkomunistických zemí. Lidé ve východní Evropě mají totiž historicky zažitou zkušenost s ruskými výrobky, a tak je ona v Lancetu zveřejněná studie o Sputniku V nechává trochu v rozpacích. A když se pak podíváte na web samotné vakcíny, pochybnosti mohou ještě zesílit. Podívejme se na to zblízka.
Druhého února skutečně v Lancetu vyšel článek s názvem „Kandidát na vakcínu Sputnik V se jeví jako bezpečný a efektivní“ z pera autorské dvojice Ian Jones – Polly Royová.
Ovšem – není to odborný článek, je to text z rubriky „komentáře“. A komentuje jiný text z Lancetu, jen o den starší. „Denis Logunov a kolegové uvádějí své průběžné výsledky studie 3. fáze testování vakcíny Sputnik V. Výsledky studie ukazují konzistentní silný ochranný účinek ve všech věkových skupinách účastníků.“ A v tom je zakopán pes. Komentář nicméně vyvolal celosvětovou memetickou, informační vlnu: Sputnik funguje, juchů! A to i přesto, že už v titulku článku je „appears“ – tedy „zdá se“, „vypadá to“, „ukazuje se“, prostě neurčitost.
Tradiční ruská kvalita
Ruské technologie rozhodně nelze podceňovat. Například útočná puška AK-47, lidově zvaná Kalašnikov, je nejoblíbenější zbraní ozbrojených tlup, teroristů a zločinců již dlouhá desetiletí. Za celou dobu, odkdy ji ruský a tehdy i sovětský konstruktér, jehož jméno nese, vymyslel, byly touto zbraní zabity miliony lidí, a to převážně bezbranných a neozbrojených civilistů. Když vznikl Islámský stát, byly tyto zbraně vidět na každé druhé fotografii islámských teroristů.
Podobné úspěchy pak sovětská věda zaznamenala na poli jaderného výzkumu. Největší jaderný výbuch v dějinách naší planety proběhl právě v Sovětském Svazu. Car-bomba (tak ji nazvali Američané, sami Rusové měli pro projekt té bomby krycí jméno Ivan) vybuchla silou zhruba 56 megatun TNT. Výbuch v sibiřské Nové zemi zatřásl tektonickými deskami planety a jeho výsledky (bohužel nesdělené veřejnosti) nejspíš ukázaly na tak velkou míru rizika podobně obřích výbuchů, že si od té doby při zkouškách jaderných zbraní žádná velmoc nebouchla více než dvě megatuny.
Takže – kdybych poptával nějaký prostředek na zabíjení lidí, určitě by mi v Rusku pomohli. Ať už by šlo o zabíjení velkého rozsahu (jako Car-bomba), nebo zabíjení takříkajíc sousedské, ke kterému je určen Kalašnikov. Pokud však jde o jiné technologické vymoženosti než zbraně, nelze Rusko považovat za velmoc. Nabízí se dokonce otázka, zda kvalitou svých technologií vůbec patří do vyspělého světa a zda bychom je neměli řadit spíše mezi rozvojové země.
Studie doktora Logunova
Text, nad kterým se rozplývali ve své poznámce Ian Jones a Polly Royová, se jmenuje „Bezpečnost a účinnost vakcíny proti covidu-19: předběžná analýza třetí fáze randomizované kontrolní studie v Rusku“.
Skutečně v Lancetu vyšel a skutečně vypadá velmi důvěryhodně a nadějně. Pro člověka, který se narodil v satelitu Sovětského svazu, má však jeden velmi varovný příznak. Podepsáni pod statí jsou – v anglické transkripci – tito autoři: Denis Y. Logunov, Inna V. Dolzhikova, Dmitry V. Shcheblyakov, Amir I. Tukhvatulin, Olga V. Zubkova, Alina S. Dzharullaeva, Anna V. Kovyrshina, Nadezhda L. Lubenets, Daria M. Grousova, Alina S. Erokhova, Andrei G. Botikov, Fatima M. Izhaeva, Olga Popova, Tatiana A. Ozharovskaya, Ilias B. Esmagambetov, Irina A. Favorskaya, Denis I. Zrelkin, Daria V. Voronina, Dmitry N. Shcherbinin, Alexander S. Semikhin, Yana V. Simakova, Elizaveta A. Tokarskaya, Daria A. Egorova, Maksim M. Shmarov, Natalia A. Nikitenko, Vladimir A. Gushchin, Elena A. Smolyarchuk, Sergey K. Zyryanov, Sergei V. Borisevich, Boris S. Naroditsky, Alexander L. Gintsburg, and the Gam-COVID-Vac Vaccine Trial Group.
Prostě – autoři studie jsou Rusové pracující v ruských výzkumných ústavech, laboratořích a univerzitách. A já mám – kromě výše zmíněných zbraní – k jakékoliv ruské technologii instinktivní nedůvěru vypěstovanou zkušenostmi s ruskými výrobky. A ke kvalitě, věrohodnosti a objektivitě jakýchkoliv oficiálních informací přicházejících z Ruska mám na základě opakované zkušenosti velmi silný postoj, že se jim nedá věřit. Že ta data, ze kterých studie vycházela, si možná vymysleli Váňa s Iljou při vodce. A není to jediný důvod mé nedůvěry ke Sputniku V – i přesto, že jej v Lancetu chválí.
Indická preciznost, běloruská objektivita
Na samotném webu vakcíny, u jejího ruského výrobce, se dočteme pro posouzení věrohodnosti jak vakcíny, tak studie o ní, další děsivé skutečnosti.
„Probíhající post-registrační klinické hodnocení Sputniku V v Rusku zahrnovalo více než 31 000 dobrovolníků. Fáze 3 klinických studií Sputniku V probíhala ve Spojených arabských emirátech, Indii, Venezuele a Bělorusku.“
Po mém několikaměsíčním pobytu v Indii před čtvrt stoletím mi zůstalo v paměti – mimo jiných poznatků – i úsloví „bordel jak v Indii“. Fakt tam byl. A i ten „vědecký“ článek, že by si měl Václav Klaus mazat na hlavu výkaly šneků, mi přijali k publikaci na „vědeckém“ serveru v Indii. Takže pokud by přišla z Indie informace, že tisíc lidí nemělo žádnou negativní reakci na vakcínu, tak nejprve zjistím, zda se ptali těch samých lidí, které očkovali.
Ale i chaos má svůj řád, říká se mu Rule 30. Ovšem i kdybychom na to konto vzali na milost data z Indie, tak v Lancetu otištěná studie (a 3. testovací fáze ruské očkovací látky) zkoumala vedlejší účinky a kvalitu vakcíny Sputnik V také v Bělorusku a ve Venezuele. Takže mám vážné obavy, zda výsledky testování nedopadly přesně, ale naprosto přesně tak, jak nařídili Lukašenko či Maduro.
Proto Sputnik V nezavrhuji, bylo by to předsudečné, ale za vhodný pro použití v Evropě jej budu považovat až tehdy, když jeho bezpečnost a funkčnost ověří v důvěryhodnějších zemích – třeba v Německu. Prostě někde, kde je záruka, že si výsledky nikdo nevymyslel. Což u ruské studie stojící na datech z Indie a Běloruska podle mého názoru zaručeno není.