Ruské úřady dosáhly registrace Sputniku V v téměř 70 zemích a podepsaly desítky dohod o dodávkách po celém světě. Rok poté, co prezident Vladimir Putin triumfálně představil vakcínu, je zřejmé, že dohody o dodávkách z Ruska se plní obtížně.
O potížích s dodávkami Sputniku V píše ruská readakce BBC. Připomíná, že v pondělí se ve dvou čtvrtích bolivijského hlavního města La Pazu sešly skupiny nespokojených obyvatel. Zablokovali vchody do čtvrtí Miraflores a Irpavi a požadovali, aby jim úřady poskytly druhou část Sputniku V. Nespokojené Bolivijce však není čím naočkovat. Bolivijská vláda uvedla, že vakcíny z Ruska je nedostatek.
Podle dohody uzavřené na konci roku 2020 měla Bolívie do konce května obdržet z Ruska 5,2 milionu dávek Sputniku. Do konce července byla dodána méně než čtvrtina tohoto objemu. Do 30. června bylo obdrženo pouze 745 000 dávek. Dne 20. července bylo dodáno dalších 525 000 dávek a poté bylo oznámeno, že příchod nové zásilky 200 000 dávek se opozdil.
Stejně jako v případě jiných zemí byly zásilky, které dorazily, většinou prvními dávkami vakcíny, což bolivijské úřady staví do svízelné situace. Není čím dokončit očkování těch, kteří dostali Sputnik. Úřady již dvakrát prodloužily lhůtu pro podání druhé dávky.
Bolívie je jen jednou ze zemí, odkud hlásí zřetelné zpoždění dodávek. Stejně jako několik dalších zemí kvůli tomu Bolívie zvažuje kombinaci ruského léku s jinými vakcínami.
Guatemala byla první, kdo vyjádřil zklamání nad chybějící vakcínou. Koncem června požádala Amelia Flores, ministryně zdravotnictví této latinskoamerické země, Moskvu o vrácení zálohy ve výši 79 milionů dolarů zaplacené v dubnu za 16 milionů dávek Sputniku. Podle vlády země bylo do konce června dodáno pouze 150 000 dávek.
Moc to nepomohlo. Rusko pak do Guatemaly poslalo 200 000 dávek vakcíny a brzy dorazila další podobná dávka. Ruský velvyslanec v Guatemale prohlásil, že udělá vše pro to, aby se problém vyřešil.
Zatím bylo nalezeno pouze finanční řešení. Dne 27. července guatemalský prezident Alejandro Giammatei prohlásil, že jeho země odstoupila od dohody o dodávkách poloviny dávek Sputniku, 8 milionů z 16 milionů. Záloha zůstane Rusku, ale Guatemala už žádné peníze nepřevede. Giammatei uvedl, že peníze budou nyní použity na nákup vakcín od jiných výrobců.
První problémy s výrobou potřebných dávek Sputniku se objevily v zimě, ale ještě v březnu 2021 šéf Ruského fondu přímých investic (RFPI) Kirill Dmitrijev tvrdil, že Rusko má kapacitu dodat letos vakcínu 700 milionům lidí mimo Rusko. V polovině července však mnoho zemí, které vsadily na ruskou vakcínu, obdrželo jen procenta smluvního objemu.
RFPI neztrácí optimismus, 28. července fond uvedl, že všichni výrobci mají zpoždění v dodávkách vakcín a že Sputnik je celosvětově velmi populární. O tom, že zpoždění dodávek začalo již před mnoha měsíci, se nikde nepíše. RDIF komentuje prohlášení guatemalského prezidenta po svém: „Stávající smlouva nebyla zrušena, ale pouze upravena podle nového harmonogramu dodávek.“
Argentina je prvním a zároveň největším odběratelem ruské vakcíny. Očkování Argentinců vakcínou Sputnik začalo v polovině ledna a dlouho tempo očkování předstihovalo používání vakcíny v samotném Rusku. Právě argentinské statistiky očkování poskytly první údaje o účinnosti a vedlejších účincích vakcíny Sputnik, a to nezávisle na ruských studiích.
Zpoždění v dodávkách se však projevilo poměrně rychle. V důsledku toho dostalo do poloviny července obě složky vakcíny pouze 2,5 milionu lidí a 6,8 milionu lidí dostalo první složku. Mezitím více než milion Argentinců dosáhl tříměsíční hranice, která byla původně stanovena jako lhůta mezi zavedením obou složek.
Obavy z přerušení dodávek vyjadřují národní média a (zákulisní) úředníci již dlouho, ale nevole argentinských úřadů se naplno projevila minulý týden, kdy deník La Nacion informoval o dopisu, který údajně 7. července zaslala poradkyně argentinského prezidenta Cecilia Nicolini fondu RFPI. „V tuto chvíli hrozí, že celá zakázka bude veřejně zrušena. Chápeme nedostatek a potíže s výrobou, které mohly nastat již před několika měsíci. Nyní, po sedmi měsících, jsme však stále pozadu a mezitím vakcíny od jiných výrobců přicházejí pravidelně a v přijatelných termínech,“ cituje list La Nacion poradkyni.
Po zveřejnění dopisu Nicolini uvedla, že kontakty s ruskou stranou pokračují a její ostrá slova jsou součástí běžné výměny názorů. RFPI na skandál reagoval co nejstručněji a uvedl, že bude pracovat na hladkém průběhu dodávek. Zároveň fond dal jasně najevo, že nejdůležitější je dodat Sputnik na ruské polikliniky. „Očkování ruských občanů proti nové koronavirové infekci bylo a zůstává pro RFPI absolutní prioritou,“ uvádí se v prohlášení nadace. Podobně se vyjádřil i mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.