Africká unie zaplatí za ruský Sputnik V třikrát více než za vakcíny Oxford/AstraZeneca a Novavax. Cena 9,75 dolaru za jednu dávku (při celkovém počtu 300 milionů injekcí) ruské vakcíny, kterou vyvinul Gamalejův státní institut, poněkud zpochybňuje tvrzení Moskvy, že nabízí cenově dostupné vakcíny. Čísla ukazují, že západní farmaceutické skupiny dražší zboží prostě skutečně nenabízejí.
O realitě ruského světového obchodování s vakcínou Sputnik V píše list The Financial Times.
„Afrika je pro Sputnik V klíčovým trhem,“ uvedl Ruský fond přímých investic, který v Kremlu spravuje zahraniční prodeje Sputniku V. „Naše mezinárodní cena těsně pod deset dolarů za dávku je stejná pro všechny trhy.“
Příjemci Sputniku V vyžadují dvě dávky, což znamená, že náklady na jednoho jedince se pohybují těsně pod 20 dolary.
„Fond se chlubí tím, že náklady ruské injekce jsou ‚dvakrát nižší než u jiných vakcín s podobnou mírou účinnosti‘ a že jeho dohody s chudšími zeměmi jsou v protikladu k jiným výrobcům, kteří upřednostnili bohaté státy.
Kirill Dmitrijev, šéf RFPI, řekl listu Financial Times: ‚Víte, ty země opravdu vidí ohromné dvojí standardy některých západních států, které slíbily rovný přístup a v podstatě si všechno kupují pro sebe. A vidí značnou nespravedlnost v distribuci vakcín ve prospěch bohatých států. Upřímně řečeno, je to neetické.'“
Co je neetické, je poněkud sporné, když se podíváme na čísla. Cena ruské vakcíny, která začne do Afriky přicházet až v květnu, se však dá porovnat se třemi dolary za dávku, kterou Africká unie odsouhlasila pro Oxford/AstraZeneca a Novavax injekce. Ty podle osob obeznámených se zakázkami AU vyrobil indický Serum Institute.
„AU zaplatí 6,75 dolaru za dávku vakcíny BioNTech/Pfizer a 10 dolarů za jednorázovou vakcínu Johnson & Johnson. Nekupuje ‚dvoustupňovou‘ vakcínu od společnosti Moderna, jejíž cena je 32 až 37 dolarů za dávku.“
Africká unie odmítla ceny komentovat.
Ruský fond přímých investic uvedl, že 92procentní účinnost, náklady a snadnost skladování jeho vakcíny jsou ‚jedinečné‘. Vědci z amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv však tento týden potvrdili údaje, podle nichž vakcína J&J, kterou lze uložit i do běžné ledničky, zabránila závažnému nebo kritickému onemocnění u 86 procent amerických očkovaných a u 82 procent v Jihoafrické republice, kde převládala varianta 501.V2. Protože je potřeba jen jedna injekce vakcíny J&J v ceně 10 dolarů, byla by to byla skoro polovina ceny za Sputnik V.
Oxfordská/AstraZeneca prokázala v klinických studiích účinnost asi 70 procent, zatímco přípravek BioNTech/Pfizer, který je třeba skladovat zmrazený, vykázal účinnost 95 procent.“