Podmínky pro občany zahraničních států se liší podle toho, jakou vakcínou byli očkováni. Ke zvláštní změně však narychlo došlo u Slováků, Maďarů a Srbů. Ti totiž mají výhody dokonce větší než někteří Češi, což vzbuzuje otázky, proč tomu tak je i z jakého důvodu se pravidla vůči ruské a čínské vakcíně změnila.
Jak upozornil Deník N, názor na uznávání vakcín Sputnik V a Sinopharm změnil ministr zdravotnictví během jednoho týdne. Dřív Adam Vojtěch tvrdil, že turisté z Maďarska, Slovenska a Srbska budou mít povinnost se prokázat očkováním vakcínami schválenými EMA. Jinak by se k nim přistupovalo jako k neočkovaným a týkala by se jich například karanténní opatření. Nyní je však situace jiná.
„Možná jsme si minule nerozuměli. Pokud jde o země, které jsou součástí tohoto evropského covidpasu, v takovém případě pro nás bude platná i vakcína, která není registrována EMA,“ tvrdí teď Vojtěch. To je však zcela nepochopitelný přístup ve srovnání například s tím, jak se chováme k českým občanům, kteří se nechali očkovat třeba ve Spojených státech či Velké Británii.
Ty, ačkoliv by jim byla podána nejspolehlivější z vakcín od společnosti Pfizer/BioNTech, berou naše úřady stejně, jako kdyby očkováni vůbec nebyli. Musejí se tedy pravidelně testovat a po přicestování do země se jich týká povinná karanténa.
Ministerstvo zdravotnictví jako by zpochybňovalo způsob očkování ve vyspělých zemích, které jsou na žebříčku vakcinace na prvních místech a místo toho akceptuje látky, u nichž dodnes není jasné, jak a zda vůbec fungují. Po snaze prezidenta Zemana, aby se Sputnikem V očkovalo i u nás, tak alespoň Adam Vojtěch zvýhodňuje ty, kteří ruskou vakcínu přijali. Je to ovšem na úkor českých občanů.