
Ruský prezident Vladimir Putin a srbský prezident Aleksandar Vučić FOTO: Kremlin.ru / CC BY 3.0 / Wikimedia Commons
FOTO: Kremlin.ru / CC BY 3.0 / Wikimedia Commons

Od počátku agresivní války Ruska proti Ukrajině získaly srbské občanství desítky Rusů spojených s Kremlem a ruským obranným průmyslem. Zjistil to ruský nezávislý web Važnyje istorii. Mezi Rusy, kteří obdrželi srbské pasy s bezvízovým vstupem do zemí Evropské unie, je i důstojník speciálních jednotek FSB, přítel Putinova poradce Nikolaje Patruševa, dále výrobci jaderných zbraní a kumpán čečenského vůdce Kadyrova.
Od začátku roku 2022 do dubna 2025 podepsala vláda v Bělehradě dekrety, kterými udělila srbské občanství více než 330 osobám. Důvodem měly být podle webu Važnyje istorii „zájmy republiky“. Mezi těmito osobami bylo i 204 Rusů, vyplývá z oficiálních dokumentů srbských úřadů.
Všechny tyto dekrety byly vydány v souladu s článkem 19 srbského zákona o státním občanství, který umožňuje vydávat pasy za zásluhy o zemi ve zvláštním režimu. Osoba se nemusí vzdát jiných občanství a před obdržením pasu nebo po něm nemusí žít v Srbsku. Obvykle jde o osobnosti z oblasti vědy, velkého byznysu, kultury nebo sportu.
To ale neplatí pro některé nové srbské občany, kteří obdrželi pas po začátku války na Ukrajině. Podle Važnyje istorii srbský pas obdržel například Viktor Šendrik, bývalý důstojník speciálních jednotek FSB, šéf ochranky ruských železnic a bývalý šéf ochranky oligarchů Arkadije a Borise Rotenbergových.
Srbský pas má nově i bývalý místostarosta Grozného a bývalý náměstek ministra zemědělství Čečenska Ruslan Alisultanov. Ten nyní vlastní aktiva společnosti Danone, která opustila Rusko po začátku rusko-ukrajinské války, a spravuje je společně se synovcem Ramzana Kadyrova Jakubem Zakrijevem.
Díky srbskému pasu může do států Evropské unie a další zhruba stovky zemí cestovat i Nikolaj Urajev. Ten je zetěm Nikolaje Kolesova, dlouholetého manažera státní obranné korporace Rostec a šéfa holdingu na výrobu vrtulníků. V minulosti vedl obranný závod Elekon, kde se vyrábějí komponenty pro mezikontinentální balistické rakety, vojenská letadla, vrtulníky, ponorky, lodě, satelitní systémy a tak dále. Nyní řídí automobilový závod vyrábějící nákladní automobily pro ruskou armádu.
Web Važnyje istorii upozornil, že pas obdržela i Jekatěrina Blochinová, manažerka závodu Elekon a obranného koncernu KRET, největšího výrobce systémů elektronického boje a avioniky. Blochinová řídí několik dalších společností, které vyrábějí komponenty pro bojová letadla.
Jak naznačuje investigativní novinář Ilja Šumanov, vydávání srbských pasů Rusům může být součástí politických dohod mezi Moskvou a Bělehradem. „Myslím, že mluvíme také o neformální finanční podpoře, půjčkách a úvěrech, které půjdou na podporu režimu,“ dodal.
Rusko podle něj může výměnou za občanství a pasy pro osoby blízké Kremlu srbské vládě „poskytnout nástroje na monitorování sociálních sítí“. „Všechny autoritářské praktiky, které by Rusko mohlo sdílet, budou v Srbsku velmi žádané. Od monitorovacího systému až po politické technologie – například trollí farmy a tak dále.“