Podle vyjádření kosovské prezidentky Vjosy Osmaniové pašují žoldáci ruského válečného zločince Jevgenije Prigožina ve spolupráci se srbskými polovojenskými jednotkami zbraně a vojenské vybavení do Kosova. Prezidentka to řekla v rozhovoru pro deník The Telegraph.
„Pašují sem zbraně a neoznačené vojenské uniformy, ale formálně to nedělá srbská armáda. Srbsko však chce dosáhnout na našem území svých cílů, aniž by to nazývalo vojenskou operací,“ popsala prezidentka Osmaniová současnou situaci v Kosovu.
Podle jejího přesvědčení to má za cíl připravit půdu pro srbskou hybridní operaci v Kosovu s cílem zmocnit se tohoto území.
„Cílem je připravit situaci na možnou anexi. Nikoli ovšem tradiční vojenskou operací, ale hybridním útokem,“ poznamenala prezidentka, která situaci přirovnává k ruské anexi Krymu v roce 2014, kdy se na území ukrajinského poloostrova nejprve objevili „zelení mužíčci“ v uniformách bez jasného označení, aby se z nich později vyklubali příslušníci jednotek pravidelné ruské armády, kteří „připravili půdu pro násilnou anexi Krymu“.
Osmaniová prohlásila, že Bělehrad nadále úmyslně eskaluje napětí v regionu a činí tak ve spolupráci s ruskou žoldáckou skupinou wagnerovců. Ta ostatně nedávno začala zveřejňovat inzeráty a lákat srbské rekruty k boji na Ukrajině.
K této eskalaci dochází v době, kdy kosovský premiér Albin Kurti prohlásil, že souhlasí s plánem vypracovaným Evropskou unií pro normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem. A to se Srbsku zřejmě příliš nezamlouvá.
„Budují zákopy a barikády ve vojenském stylu. Takové, které by mohli použít k boji,“ poukázala prezidentka na to, že akce mají jasně agresivní podtón. Krize se v prosinci vyhrotila natolik, že srbský prezident Aleksandar Vučić, který nezávislost Kosova neuznává, pohrozil vysláním srbských jednotek do severního Kosova.
Srbsko však popřelo, že by žoldnéři z Wagnerovy skupiny hráli jakoukoli roli ve vztahu Srbska ke Kosovu.
Mezinárodní analytici a politologové se nedomnívají, že by se Srbsko pokusilo na Kosovo byť takto nepřímo zaútočit. „Dokud budou jednotky KFOR sídlit v Kosovu, nemyslím si, že Srbsko podnikne vojenskou akci,“ domnívá se například Helena Ivanovová, expertka na Balkán z think-tanku Henry Jackson Society. Podle ní se Srbsko nechystá vstoupit do války s NATO, protože to už jednou zkusilo a prohrálo.
Kosovská prezidentka však varuje: „Dva nebo tři dny před invazí na Ukrajinu jsem poslouchala tolik světových lídrů, kteří říkali – Putin není tak hloupý, to neudělá. Teď to slyšíme o Vučićovi – není tak hloupý, neudělá to.“
Podle obyvatel Kosova ve chvíli, kdy by se jednotky KFOR stáhly, Srbsko okamžitě zaútočí a do několika hodin Kosovo obsadí. „A Rusové jim pomůžou,“ dodávají podle The Telegraph místní.