Honorární konzul Srí Lanky v ČR Marek Němec popsal deníku FORUM 24 situaci v zemi přímo z místa. Uvedl, že mimo hlavní město je Srí Lanka klidná, turisté si užívají dovolené, pokud tam jsou, a i přes děsivé záběry z demonstrací říká, že není třeba mít obavy přijet. Je navíc možné, že díky nadcházejícím prezidentským volbám se situace v příštích týdnech uklidní.
Jak byste popsal situaci na Srí Lance?
Nacházím se asi 250 kilometrů severozápadně od Colomba, hlavního města, kde se konají demonstrace. Není to ale tak, že by byly v celém městě, jsou přímo v centru, kde se pravidelně schází něco mezi půlmilionem a milionem demonstrantů. Na zbytku ostrova je klid, pořádek, nic se neděje. Samozřejmě trvají problémy z dřívějška, a sice nedostatek pohonných hmot, nicméně pro turisty žádný limit není. Dvakrát denně jsou zde také předem nahlášené výpadky elektřiny, které trvají zhruba devadesát minut.
Říkáte, že jde o přetrvávající problémy. Znamená to, že pokud člověk situaci dlouhodobě sleduje, není pro něj překvapením, co se momentálně děje?
Není to překvapení. Demonstranti reprezentují lid, který po dlouhých letech problémů a špatných rozhodnutí vlády vyšel do ulic. Změny, k nimž dochází, jsou reakcí na nepokoje. Konkrétně se stalo to, že prezident odletěl ve tři hodiny ráno místního času na Maledivy privátním letadlem. Předal ministerskému předsedovi dekret, ve kterém mu dal plnou moc k převzetí veškerých pravomocí k tomu, aby mohl vládnout zemi. Do třiceti dnů by se měly konat nové prezidentské volby. Nový kandidát by měl vzejít z parlamentu. Parlament má 225 členů a je tam několik stran, z nichž každá navrhne svého kandidáta. Mandát nově zvoleného prezidenta bude trvat do roku 2024, kdy by skončil řádný mandát prezidenta současného. Poté již bude novou hlavu státu vybírat lid ve všeobecných volbách, jichž se může zúčastnit každý občan starší osmnácti let. Snahou vlády tedy je zabránit bezvládí a chaosu. V oblasti Colomba je vyhlášen zákaz vycházení, zbytek ostrova je v pohodě.
Očekáváte, že vámi zmiňované kroky vlády povedou k uklidnění situace?
To je dobrá otázka. Vláda si to přeje. Záleží to také na tom, jak bude dále pokračovat zásobování pohonnými hmotami, protože v posledních dnech všichni čekají v několikakilometrových frontách. To mezi lidmi vyvolává velmi negativní náladu. Je nedostatek plynu, omezená doprava, často není možné dostat se do práce. Výpadky elektřiny brzdí výrobu. Pokud se podaří, aby nastoupil nový prezident, kterému lidé budou věřit, mohlo by dojít k uklidnění.
Jsou na Srí Lance z hlediska Evropana svobodné volby?
Musím říci, že spolu s Indií je Srí Lanka jedna z nejdemokratičtějších zemí v celé jihovýchodní Asii. Předsedové vlád, ale třeba i místní samosprávy jsou vždy voleny v řádných volbách, které se konaly v řádných termínech. Paradoxní je, že dnes již bývalý prezident byl zvolen v řádných prezidentských volbách, které se konaly v září 2019. Bohužel pro něj se dopustil řady špatných rozhodnutí, situace s covidem zablokovala příliv turistů a to mělo velmi brutální dopad na přísun devizových prostředků. Bylo to těžké volební období, ale udělal spoustu špatných rozhodnutí včetně korupčního jednání.
Dá se říci, co bylo poslední kapkou pro občany?
Pomyslných kapek bylo více. Určitě šlo o kruté zásahy policistů proti demonstrantům, použití slzného plynu. Došlo pak k davové psychóze, původně byly demonstrace mírumilovné, ale protestující poté vtrhli do domu prezidenta i do rezidence ministerského předsedy, kterou spálili. Lidé celkově přestali věřit politikům.
Je možné, aby se člověk v Česku rozhodl, odjel na Srí Lanku a prožil tam hezkou dovolenou?
To je asi nejčastější otázka nejen cestovatelů, ale i médií. Podle systému DROZD ministerstva zahraničí je momentálně na Srí Lance registrováno 49 Čechů. Je jich tu více, protože zdaleka ne všichni se registrují. Osobně jsem se nesetkal s tím, že by se někdo chtěl okamžitě vracet, lidé si to užívají. Je logické, že noví cestovatelé mají obavy, a proto doporučuji stránky ministerstva zahraničních věcí jako nejvíce relevantní zdroj.
Při sledování situace ze zahraničí a v médiích ale asi stejně nemá příliš mnoho lidí chuť na Srí Lanku vyrazit. Dá se tedy očekávat, že protesty ještě prohloubí problémy, které vznikly během covidu. Je to tak?
Je to obrovská disproporce mezi tím, jak zde lidé situaci prožívají, a prezentací v médiích. Nepopírám, že ekonomická situace je těžká, ale rozhodně turisté nejsou na svých cestách nijak limitování. Místní lidé se k turistům chovají přátelsky a každý je vítán.
Jak dlouho jste na Srí Lance?
Teď jsem tady měsíc. Pro Srílanskou republiku v Česku zastupuji zájmy Srí Lanky, starám se o občany Srí Lanky v případě problémů a mám na starosti rozvoj ekonomiky, zejména importu do Česka. Jde hlavně o čaj, textil nebo kaučuk.
Jaké máme se Srí Lankou vztahy?
Výborné. Obě země k sobě mají blízko, spousta Srílančanů, kteří v Česku žijí, má české manželky. V 70. letech obrovské množství Srílančanů studovalo v Československu. Mnoho vztahů vzniklo i díky turismu. Vztahy byly vždycky dobré, v 90. letech byla bohužel zrušena ambasáda v Colombu, nyní je vše tedy v rovině honorárních konzulů. Já konkrétně zastupuji ambasádu ve Vídni.