Nejhorší krize od vyhlášení nezávislosti v roce 1948. Tak popisují experti situaci na Srí Lance, kde vyhnaly prudce se zhoršující životní podmínky hraničící s humanitární katastrofou do ulic statisíce protestujících. Demonstrantům se od začátku roku podařilo vynutit odchod premiéra, a jeho bratr ve funkci hlavy státu dokonce před pár týdny raději uprchl ze země. Vzápětí celý svět obletěly záběry protestujících, kteří obsadili luxusní prezidentský palác.
Ani pád těchto dvou figur z nenáviděné a dlouhá léta takřka všemocné rodiny Radžapaksů, které přispěly k ekonomickému kolapsu Srí Lanky, však dosud nepřinesl vidinu alespoň krátkodobého řešení. Dočasnou stabilizaci by mohla zajistit jedině půjčka od Mezinárodního měnového fondu. Otázkou ale zůstává, zdali se rozhádaná politická scéna dokáže sjednotit kolem nově zvoleného prezidenta a garantovat mezinárodní instituci požadované ekonomické reformy.
Zbídačená země
Na Srí Lance od počátku roku panuje situace hraničící s humanitární katastrofou, kterou ještě zhoršila ruská invaze na Ukrajinu. Země se kvůli kritickému nedostatku zahraničních rezerv a neschopnosti splácet vysoké úroky ze svých mezinárodních pohledávek potýká s nedostatky základních potravin, léků a pohonných hmot, na které se čekají i několikakilometrové fronty.
Ceny těchto nedostatkových komodit navíc v posledních měsících prudce vzrostly – například potraviny zdražily oproti minulému roku o více než 80 procent a na pět milionů lidí (téměř čtvrtina obyvatel) je podle OSN akutně ohroženo hladem. Chybějící pohonné hmoty přitom komplikují i rozvoz těch potravin, které se vypěstovaly přímo na Srí Lance.
Není divu, že za této situace v březnu vzniklo protestní hnutí, které se původně zformovalo na venkově, ale brzy se rozšířilo i do velkých měst, a rozrostlo se v mocnou, ač nepříliš organizovanou politickou sílu. V kontextu etnicky a nábožensky rozdělené Srí Lanky, kde až do roku 2009 zuřila občanská válka, jde o výjimečný počin, protože se na demonstracích vedle sebe objevují buddhističtí Sinhálci, hinduističtí Tamilové i muslimští Maurové.
Vynucená změna
<p…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.