Srovnávat expremiéra Andreje Babiše (ANO) s premiérem Petrem Fialou (ODS) je pro europoslance něco takového, jako srovnávat ruskou armádu s tou americkou. Rozdíl je obrovský. Petr Fiala stoupnul v očích evropských politiků známou cestou do Kyjeva, kam se vydal s dalšími státníky, říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Ten aktuálně kandiduje do nového vedení Evropské lidové strany, největší politické frakce v Evropském parlamentu.
Jaké v kuloárech Evropského parlamentu zaznívají názory na současnou českou vládu? Srovnávají někteří zahraniční europoslanci premiéra Petra Fialu s Andrejem Babišem?
Srovnávat Andreje Babiše s Petrem Fialou je jako srovnávat ruskou armádu s tou americkou. Rozdíl je obrovský. Petr Fiala stoupnul v očích evropských politiků známou cestou do Kyjeva, kam se vydal s dalšími státníky. Řeší vše s rozvahou, nevymýšlí si, hledá konsenzus, kdežto premiér Babiš vždycky odjel na summit lídrů s obrovskými prohlášeními, nic nevyjednal, ale pak se před českými médii chvástal, jak hájil české občany. Střet zájmů mu také nepřidal, takže se to opravdu nedá srovnat.
Jsou nějak rozděleni europoslanci ve věci sankcí vůči Rusku a zároveň dodávkách zbraní na Ukrajinu? Které země jsou nejvíce kritické?
Na středopravém spektru panuje celkem shoda, problém je pak u levicovějších europoslanců, z nichž část nechce ani sankce, ani dodávky zbraní.
Jaké jsou názory na kroky Německa a Francie v této věci?
Německý kancléř a francouzský prezident se vyjadřují sice zdrženlivěji, než by se možná slušelo v takových chvílích, ale oba státy Ukrajinu vojensky podporují. Já Scholze a Macrona v minulosti poměrně kritizoval za jejich pomalé reakce a kroky, na druhou stranu jsou pod velkým tlakem.
Co očekáváte od českého předsednictví? Co by mělo být stěžejní téma?
Bezesporu bude klíčovým tématem energetická, potravinová a vojenská bezpečnost EU. Vedle toho se bude řešit i pomoc Ukrajině a její obnova po válce. Já osobně vidím jako důležité téma také boj proti dezinformacím nebo zvyšující se problémy v oblasti duševního zdraví. A pak samozřejmě návrhy spojené s Green Dealem.
Proč jste se rozhodl kandidovat do vedení Evropské lidové strany?
Rozhodl jsem se kandidovat nakonec na pozici Treasurer (pokladník, pozn. red.), což je třetí nejvýznamnější funkce ve vedení Evropské lidové strany. V případě vítězství bych se staral o finance strany, respektive bych byl za ně zodpovědný se svým týmem.
Kontrole unijních financí se věnuji od svého zvolení do Evropského parlamentu, takže by to bylo pokračování v tom, co dělám jako europoslanec, jen v tomto případě by šlo o rozpočet EPP. Zároveň bych mohl promlouvat do toho, na které záležitosti by mohly finance jít.
Myslíte, že máte šanci uspět?
Šance rozhodně je. O stejnou pozici se uchází ještě Paulo Rangel z Portugalska. Bude to opravdu napínavé, protože podporu mi vyjádřili kolegové z mnoha států.
Jaké jsou hlavní důvody, proč o post usilujete?
Dva roky jsem byl místopředsedou KDU-ČSL, kde jsem měl na starost strategickou komunikaci strany, podobnou pozici jsem zastával i během kampaně koalice SPOLU, která byla úspěšná. Nastavila se spolupráce, která teď skvěle pokračuje. Podařilo se mnoho věcí a já sám jsem při tom získal spoustu zkušeností. Ty bych rád prodal i ve vedení Evropské lidové strany. Je to výzva a zároveň příležitost přinést nové nápady do vedení EPP a trochu ji oživit.
Je podle vás potřeba změna v současném vedení Evropské lidové strany?
Myslím, že je potřeba dát šanci novým lidem. Evropská lidová strana ztrácí svou dominanci. Odchodem Fidesze jsme přišli o 12 europoslanců v klubu EPP, což není málo. Chce to bojovnějšího ducha. Vnímá to i Manfred Weber, jenž se nebojí vytáhnou mladé a pracovité kolegy. Funkce nemají být parkovacím místem pro zkušené kolegy, kteří mají jméno, ale už tolik nechtějí pracovat. Covid a válka na Ukrajině změnila náladu a situaci v Evropě a my na to musíme reagovat.