
Sršeň asijská FOTO: Gilles San Martin / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
FOTO: Gilles San Martin / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0
Nebezpečný predátor, který dokáže svou oběť pronásledovat až stovky metrů, se šíří Evropou. Řeč je o sršni asijské, která byla nyní spatřena v blízkosti našich hranic. Asi deset jedinců se objevilo v Maďarsku zhruba dvacet kilometrů od slovenských hranic. Podle expertů je velmi pravděpodobné, že na jedovatého zabijáka narazíme brzy také v Česku.
Maďarský svaz včelařů před nedávnem vydal varování, ve kterém své členy upozorňuje, aby věnovali zvýšenou pozornost svým včelnicím. V oblasti Győr-Moson-Sopron se totiž vyskytuje sršeň asijská, která už představuje v několika oblastech světa velké ohrožení. Je totiž hrozbou pro včely a během jednoho dne dokáže zlikvidovat celé úly. Jedna sršeň asijská dokáže za den sežrat i 50 včel, informoval slovenský web Pluska.sk.
To potvrzují i čeští odborníci. „Poslední nález je v Maďarsku u Dunaje cca 20 kilometrů od slovenských hranic. Našlo se tam asi deset jedinců sršně asijské,“ potvrdil deníku FORUM 24 František Krejčí z Českého svazu včelařů. Podle něj se nebezpečnému predátorovi však zřejmě nevyhne ani Česká republika. „Byl bych rád, kdyby do Česka dorazila co nejpozději nebo vůbec,“ vzkázal. „Realita ale bude nejspíš rok 2024,“ dodal Krejčí.
První královny tohoto blanokřídlého hmyzu se do Evropy, konkrétně do Francie, dostaly začátkem století na obchodních lodích, vezoucích z Číny bonsaje v keramických květináčích. Od té doby postupem let proniká hmyz od atlantského pobřeží na východ, a to velmi rychle – sršeň je schopná šířit se rychlostí až sto kilometrů za rok. Před dvěma lety už byl její výskyt nahlášen v Německu. Odborníci se už tehdy shodli na tom, že je jen otázka času, kdy překročí naše hranice.
Jakkoli sršeň obecná budí respekt intenzitou svého jedu, a všichni víme, že je dobré jí nezkřížit cestu, sršeň asijská je úplně jiná liga. Už jenom proto, že na rozdíl od tuzemských kolegů má „ráda“ lidi, svá hnízda staví v blízkosti zástavby, i ve městech. Což není dobrá zpráva, protože je mnohem agresivnější a na lidi útočí velice důsledně a ve formaci. Je-li vydrážděna, podle odborníku vydrží člověka pronásledovat klidně i na vzdálenost stovek metrů.
„Naše sršeň například nahání cyklistu 20 metrů a následně se vrátí. Sršeň asijská ho pronásleduje 200 až 300 metrů a pak ho pobodá. Na člověka se jich může vrhnout i několik desítek a navíc mají mimořádně účinný a bolestivý jed. Takže problém nemají jen včelaři, ale běžně i lidé a dobytek,“ popsal webu Milan Rusnák ze Slovenského svazu včelařů s tím, že sršeň asijská je extrémně dravá a má různé strategie.
„Jsou agresivnější, útočnější než obyčejná sršeň a útočí ve více jedincích naráz,“ přiblížila letos v únoru pro Seznam Zprávy také Helena Proková, včelařka a expertka na chování sršně asijské. Zároveň však uklidnila, že bezdůvodně na člověka neútočí, snadno se ale podle expertky vylekají náhlých zvuků.
Tento druh sršní má asi 10 milimetrů dlouhé žihadlo obsahující jed. Člověk může bez problému zvládnout 20 bodnutí na každý kilogram tělesné váhy. To znamená, že přežije i víc než 1000 žihadel. Mnohem dramatičtější situace však nastává u lidí trpících alergiemi nebo u dětí.
Jakkoli je sršeň asijská, nebo čínská, jak chcete, menší než její tuzemská verze, množí se obrovskou rychlostí. Jediné hnízdo o průměru až 80 centimetrů dokáže vyprodukovat stovky královen, které přezimují v zemi a na jaře založí nové kolonie, popsal už před lety web stanice Prima Zoom.