
Slovenský premiér Robert Fico se netají svou láskou k Rusku. FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Slovenská mimoparlamentní strana Demokraté spustila sběr podpisů na uspořádaní celostátního referenda o předčasných volbách s názvem „Stačilo Fica“. Chce tak zastavit „politiku destrukce“ současného premiéra. K vyhlášení referenda potřebuje získat 350 tisíc podpisů.
„Starají se jen o své kapsy, pochybné kšefty a beztrestnost svých lidí. Likvidují základní pilíře demokracie, drancují kulturu a občanskou společnost, vysmívají se právnímu státu a spravedlnosti. Ohrožují naše členství v EU a táhnou nás ze západní společnosti směrem k Putinovi. A co je nejhorší, běžné lidi a jejich rodiny zařízli drastickým zvýšením daní,“ odůvodnili svůj krok.
Sběrem podpisů Demokraté usilují o zkrácení volebního období současné vlády, zrušení doživotní renty pro premiéra Roberta Fica a obnovení Úřadu speciální prokuratury a Národní kriminální agentury. Strana zároveň oslovila ke spolupráci další opoziční parlamentní, ale i mimoparlamentní subjekty, oznámila v tiskové zprávě.
Podle Demokratů je načase reflektovat poptávku ze strany veřejnosti, která nesouhlasí s kroky současné vlády. „Uvědomujeme si, že je to odvážný plán, ale pokud bychom nebyli přesvědčeni, že je dosažitelný, nešli bychom do toho,“ uvedl předseda strany Jaroslav Naď.
„Slyšíme to zoufalství lidí po celém Slovensku, kteří nás prosí, abychom zastavili vládní válec. Už nemůžeme být naivně laskaví a věřit, že shromáždění, která jsou důležitá a vysílají nepochybně silný signál, vyženou zlo z úřadu vlády. Prosím opakovaně, spojme se a pošleme Roberta Fica do politického zapomnění. Toto je jediná legislativní ústavní a demokratická cesta, jak to udělat,“ upozornil.
K vyhlášení referenda je na Slovensku potřeba minimálně 350 tisíc podpisů. Lidé mohou posílat podepsané archy poštou nebo navštívit jedno z podpisových míst.
„Vše je po technické, ale i legislativní stránce připraveno. Nejsme časově omezeni, ale čím dříve se nám podpisy podaří vysbírat, tím rychleji zabráníme důsledkům vládnutí Roberta Fica, které jsou již dnes katastrofální,“ dodal místopředseda strany Juraj Šeliga.
Na webové stránce stacilofica.sk, kterou Demokraté pro referendum vytvořili, zveřejnili i konkrétní otázky, které by v něm měly být:
- Souhlasíte s tím, aby Národní rada Slovenské republiky přijala usnesení, kterým zkrátí své IX. volební období a den předčasných voleb do Národní rady Slovenské republiky určí tak, aby se konaly do 180 dnů od vyhlášení výsledků referenda?
- Souhlasíte se zrušením tzv. doživotní renty například pro Roberta Fica, stanovené v § 24a odst. 1 písm. 1 písm. b) zákona 120/1993 Sb., o platových poměrech některých ústavních činitelů Slovenské republiky v aktuálním znění?
- Souhlasíte s tím, aby byl obnoven Úřad speciální prokuratury a Národní kriminální agentura?
Vláda Roberta Fica byla jmenována 25. října loňského roku. Hned na začátku prosince vláda schválila kontroverzní návrh na změny v trestním právu a zrušení Úřadu speciální prokuratury, který fungoval zhruba 20 let a vykonával dozor také nad vyšetřováním různých kauz z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). V nich byly v předchozích více než třech letech obviněny, obžalovány nebo odsouzeny desítky lidí. Při jeho zrušení vláda argumentovala jeho údajnou podjatostí.
Národní kriminální agentura (NAKA) zanikla na konci srpna a nahradily ji tři nové útvary – Úřad boje proti organizované kriminalitě, Národní protidrogová jednotka a Protiteroristická centrála. Cílem reorganizace bylo podle policejního prezidenta Ľubomíra Soláka účelné a efektivní rozložení sil policejního sboru. Změny by podle něj měly pomoci útvarům, které bojují s nedostatkem policistů.