Na kongresu ODS prý „neprohrála jen Udženija, ale v jistém smyslu také Petr Fiala“, hlásá údajně pravicový server Info. Je to „odvážné“ tvrzení, když si uvědomíme, že předseda strany obhájil svůj post s podporou více než 90 procent hlasů. Taková je ale doba. I jasné vítězství je možné, když se chce, označit „v jistém smyslu“ za prohru.
Veřejnoprávní a oficiální agentura ČTK přinesla zprávu, že český tisk považuje budoucí vítězství ODS ve volbách za virtuální realitu. Podle této zprávy přijaly výsledky kongresu ODS skepticky jak Hospodářské noviny, tak i deník Právo a také – světe div se! – noviny ze stáje Agrofertu, tedy MF DNES a Lidové noviny.
Redaktorům ČTK nikdo asi ještě neřekl, že dva poslední deníky mají tuto svoji pozici v popisu práce, a tudíž nelze brát kupříkladu článek politologa Josefa Mlejnka o „silácké vzpouře proti realitě“ za jeho osobní hodnocení situace, nýbrž za sdělení, které si u LN objednává předseda vlády, jemuž tyto noviny patří. ČTK nenapadne napsat, že citovaný list patří Andreji Babišovi, jak to dokládají mimo jiné audity EU.
Je pozoruhodné, že o ODS, která je druhou nejsilnější stranou, se mluví ve většině českých médií s obrovskou dávkou skepse, zatímco o Andreji Babišovi se mluví neustále jako o jasném budoucím vítězi. Nejspíš už vyhrál několik voleb dopředu.
A nebo srovnejme současnou mediální konvenci negativního referování o ODS s tím, jak se právě obvykle píše o třetí nejsilnější straně, tedy o Pirátech. Těm se ve většině českých médií přisuzuje vítězné tažení, nová energie, mladistvá kreativita. Když se Pirátům zvednou za dva roky preference v průzkumech o dva body, tak je to „pozitivní signál“ a „Piráti jdou nahoru“. Když se ODS zvednou volební preference o tři body, tak je to stagnace a drobečková taktika. A je třeba psát o trudnomyslnosti v ODS a nedůvěře ve vlastní síly.
Je třeba říci, že mnozí členové ODS si mohou za mediální úzus, že se o straně píše skepticky, také dost sami. Je na nich, aby dokázali, jakou mají energii a tah na branku. Zároveň je zde ale reálná situace, že stádní mentalita většiny českých médií prostě přeje těm, co dokážou sugerovat vítězství. Když to tak dělají u Pirátů, je to možné ještě chápat tím, že se někdo mladý identifikuje se stranou mladých. Ale který novinář se tu sám od sebe identifikuje se stranou, jejíž vůdce čelí trestnímu stíhání a vyšetřování auditorů Evropské komise, a tudíž potřebuje zdůrazňovat neporazitelnost takové strany? Ať to řeknou otevřeně a nepředstírají nezávislé hodnocení politické scény.