Zastupitelé Českých Budějovic schválili odebrání čestných občanství pro komunistické vůdce Josifa Stalina a Klementa Gottwalda. K tomuto kroku už dříve dospěla jiná města, jinde se k tomu chystají nebo o tom uvažují.

Odpůrci takových kroků namítají, že tato čestná občanství jsou součástí historie, která by neměla být měněna. Zastánci odebrání ale mají jasno – komunističtí zločinci si žádná ocenění nezaslouží. Už dříve přece různá česká a moravská města odebrala čestná občanství Adolfu Hitlerovi a dalším nacistickým pohlavárům. A  je nezpochybnitelnou pravdou, že důsledkem uvedení komunistických myšlenek do praxe bylo podle renomovaných historiků zavraždění minimálně sto milionů lidí na celém světě.

Sám Stalin je přímo odpovědný za smrt desítek milionů lidí. Za jeho vlády byly v tehdejším Sovětském svazu vyhlazovány celé skupiny obyvatel, například zemědělci, kteří se stali oběťmi uměle vyvolaného hladomoru v třicátých letech minulého století především na Ukrajině. Za Stalinovy éry bylo popraveno mnoho nevinných lidí po vykonstruovaných procesech, miliony jich byly uvězněny v gulazích, které si nezadaly s nacistickými koncentračními tábory. Komunisté likvidovali celé skupiny lidí jenom kvůli tomu, že patřili mezi nesprávnou třídu. V tom jsou si podobní s nacisty, kteří zabíjeli lidi z rasových důvodů.

Stalinův český žák Klement Gottwald je odpovědný za nastolení rudého teroru v roce 1948 v Československu, kdy byli lidé souzeni, popravováni a vězněni z politických důvodů. Mezi pronásledovanými byli i členové Československé strany lidové a katoličtí duchovní.

Mezi jednu z prvních obětí poúnorového komunistického režimu patřil významný lidovecký politik, poslanec a místopředseda Zemského národního výboru v Brně Rostislav Sochorec, který jako zemědělský inženýr působil rovněž v Jednotném svazu českých zemědělců a bránil zemědělské reformě podle představ komunistů.  Zatčen Státní bezpečnosti byl už 23. února 1948, tedy dva dny před komunistickým pučem! Byl umístěn do psychiatrické léčebny v Brně, kde v květnu téhož roku údajně spáchal sebevraždu, mnozí historici se však domnívají, že byl komunisty zavražděn.

Gottwaldovým režimem byli popraveni nebo umučeni ještě další tři lidovci: Stanislav Broj, Jan Plesl a Adolf Janáček. Desítky jich byly uvězněny, stovky emigrovaly z Československa. Není tedy pravdou, že by strana lidová za socialismu kolaborovala s komunisty, naopak její řadoví členové byli často kvůli svému členství perzekvováni, režimem protežována byla pouze hrstka nejvyšších představitelů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner