Komunističtí poslanci ruské Státní dumy Sergej Obuchov, Denis Parfenov a Michail Matvějev podali návrh předsedovi Vyšetřovacího výboru Ruské federace Alexandru Bastrykinovi, aby bylo proti ředitelce Puškinova muzea Jelizavetě Lichačevové zahájeno trestní řízení za urážku osoby Josifa Stalina.
„Lidé tu sedí a zcela vážně diskutují o Stalinově smrti. Copak jste se tam úplně zbláznili? Copak už není o čem diskutovat? Pro nás byl Stalin vždycky takový, řekla bych, kus popkultury, něco jako Mickey Mouse. To znamená, že vždycky, když lidé potřebují odvést pozornost od něčeho vážného a důležitého, tak použijí Stalina,“ řekla v jednom rozhovoru nová ředitelka Puškinova muzea.
To ovšem v roce, kdy uplynulo od Stalinovy smrti sedmdesát let, rozzuřilo ruské komunisty, kteří tohoto masového vraha a zločince stále uctívají.
„Žádáme vás, abyste provedli procesní kontrolu proti Lichačevové podle části 1 článku 213, části 3 článku 354.1 trestního zákoníku Ruské federace, pokud existují důvody pro zahájení trestního řízení. Po dobu kontroly požadujeme, aby byla Lichačevová odstraněna z práce,“ stojí v dokumentu, který komunisté zaslali vyšetřovacímu výboru.
Podle komunistických stěžovatelů podléhá ředitelčino vyjádření právnímu posouzení, protože urážlivá prohlášení byla učiněna veřejně, s využitím médií a internetu a týkala se účastníka Velké vlastenecké války. „Také se domníváme, že uvedené urážlivé výroky Lichačevové obsahují znaky trestného činu podle části 1 článku 213 trestního zákoníku Ruské federace, protože Lichačevová spáchala své činy úmyslně,“ tvrdí poslanci.
Odvolávají se na část trestního zákoníku Ruské federace „Rehabilitace nacismu“, který formuluje odpovědnost za urážku památky obránců vlasti nebo ponižování cti a důstojnosti veterána Velké vlastenecké války spáchané veřejně. Takový čin lze trestat pokutou až 3 miliony rublů, nucenou prací nebo odnětím svobody až na 3 roky.
Podle autorů prohlášení Lichačevová urážkou Stalina „plní rozkaz určitých revanšistických sil, aby došlo k překroucení historie a zmenšení role sovětského lidu ve vítězství nad fašismem“.
Státní duma se však na svém plenárním zasedání odmítla jejich stížností zabývat. Poslanci komunistické strany mají tak v plánu podat stížnost sami.